Irigyelhettük eddig az olcsó román netet és telefonálást, de lehet, hogy ennek hamarosan vége
Teszári Zoltán és Adrian Tomșa vállalkozásai állnak a West Network Invest névre keresztelt befektetési társaság mögött, amely megveszi a Telekom Romania mobiltelefonos céget – ez derül ki a tőzsdén lévő DIGI Romania közleményéből.
Előzmények: a mobilcéget az egykori román állami telefontársaságról régebben választották le, és eddig a görög OTE tulajdonában volt, korábban Cosmote márkanéven futott. Az OTE 46 százalékban a Deutsche Telekomé, innen ereed a márkanév használata.
Az egykori román telefontársaság másik, azaz vezetékes ágát, a Romtelecomot 2022-ben adták el az Orange Csoportnak. Ebben van még állami részesedés, de mára már 20 százalékra olvadt.
A vevő West Network Invest többségében a Teszári Zoltánhoz tartozó DIGI, kisebb részben az Adrian Tomșához tartozó Clever Media csoport tulajdonában van.
Számokban: a mobilcég 2023-ban (jelenlegi árfolyamon) 100 milliárd forintnak megfelelő lej árbevétel mellett 6,2 milliárd forintnak megfelelő veszteséget könyvelt el. Előfizetőinek száma jelenleg 3,66 millió.
Háttér: Teszári 1994-től kezdett magyar kábelcégeket vásárolni, ebből nőtt ki végül a DIGI, amely agresszív, alacsony árazású piacszerzéséről híres. A céget 2021-ben vette meg/át a kormányhoz közel álló 4iG. A nemzetközileg is nagyra nőtt DIGI tulajdonosaként Teszári sosem jelent meg a nyilvánosság előtt, összesen két fotó kering róla.
A kolozsvári származású Adrian Tomșa hasonlóan ismeretlen a nyilvánosság előtt, eddig egyetlen fotó jelent meg róla. Cégein keresztül népszerű tévécsatornák és weboldalak (Prima és Look csatornák, AgroTV, Profit.ro) tulajdonosa.
A román sajtó szerint Teszári és Tomșa jó üzleti kapcsolatban áll egymással, de 2023 novemberében Tomșa spekulációnak nevezte és cáfolta, hogy Teszárinak frontolna bizonyos üzleteknél.
Tomșa már 2013-14-ben meg akarta vásárolni a UPC romániai vállalatát, de azt végül a Vodafone vette meg (a magyar egységhez hasonlóan). A Telecom Romania felvásárlásán elmondása szerint már 2021 óta dolgozott, így a mostani hírnek nem ő, hanem Teszári többségi megjelenése az igazi újdonsága.
Mi várható? Szakértők mindig találgatják, hogy a DIGI évtizedek óta előre menekülő üzleti modellje mikor változik meg, vagyis az ügyfélszerzés érdekében alkalmazott agresszívan alacsony árazás mikor szűnik meg.
Ezt nemrég ebben a cikkben elemezte részletesen szakértő vendégszerzőnk, aki arra is rámutatott, hogy Magyarországon jóval drágábbak a távközlési szolgáltatások, mint Romániában, és ott nagy tere lehetne az áremelésnek.
A Telekom Romania egyetlen észszerű vevője a DIGI lehet – írta márciusban Cser Tamás, a HOLD Alapkezelő vezető részvényportfólió-kezelője, és most ez be is jött. Ezt követően „az áremelés előbb-utóbbi elérkezése szerintem nem kérdés, csak annak időzítése az” – ha ebben is igaza lesz, a román fogyasztók lassan búcsút inthetnek távközlési szolgáltatásaik európai mezőnyben kirívó olcsóságának.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.
Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.