Magyarország egyik legnagyobb mobilhálózatot üzemeltető cége, a Yettel infrastruktúráját fenntartó és fejlesztő Cetin Zrt. 2023-ban 5,56 gigawattórával (GWh), azaz több mint 2200 átlagos magyar háztartás éves fogyasztásával fogja csökkenteni az energiaszükségletét. Ez óriási mennyiség, de egyáltalán nem azt jelenti, hogy a cég energiafelhasználása csökkenni fog.
Felülnézet: A mobiltávközlési hálózatok nagy energiafogyasztók, és gyakorlatilag szükségszerűen egyre nagyobb lesz az éhségük. Alapvetően azért, mert egyre nagyobb mobilhasználatot (ma már jellemzően adatforgalmat) kell kielégíteniük. Ahogy például a 4G szolgáltatást fokozatosan felváltja az 5G, több bázisállomásra és több hálózati háttérkapacitásra lesz szükség.
Alulnézet: A Cetin nem mondja meg, hogy pontosan mekkora az éves energiafelhasználása, az 5,56 gigawattóra csak azt jelenti, hogy az éves növekedés az intézkedéseinek hatására ennyivel lesz kisebb. Kísérleteznek a megújuló energiára való átállással is, ez praktikusan a mobil bázisállomások és az adatközpontok napelemes forrásra való – legalább részleges – átállítását jelenti.
Igen, de: a cég azt mondja, hogy a zöld átállás felgyorsításához arra lenne szükség, hogy olyan állami pályázati-támogatási konstrukciók jelenjenek meg, amelyek más iparágakban már elérhetőek. A távközlés egyelőre nem részesül ilyen támogatásban, pusztán piaci alapon azonban a folyamat sokkal lassabb lesz. Ezt három éles teszt alapján gondolják, amelyeket Gyálon, Dunaharasztiban és Érden végeztek.
Álláspontjuk szerint célszerű lenne, ha a következő generációs mobilfejlesztéseknél nem annyi külön infrastruktúra épülne, ahány mobilszolgáltató van, hanem csak egy, amelynek kapacitását bérelnék a mobilcégek. Ez egy elég régi dilemma, amely mellett és ellen is jól lehet érvelni. A Cetin – mint a Yetteltől cégjogilag független hálózatos cég – a piac logikájából következően abban érdekelt, hogy a hálózatok és az azokon keresztül nyújtott szolgáltatások minél inkább elkülönüljenek.
Tech
Fontos