Egymás után kapják a pofonokat a Twitter dolgozói, amióta Elon Musk 44 milliárd dollárért többségi tulajdont szerzett a közösségimédia-platformot működtető vállalatban.
Már az átvétel napján lehetett sejteni, hogy új szelek fújnak majd a Twitternél, és ezek a szelek elég hidegek lesznek – ahogy Musk betette a lábát a cégbe, repült az ügyvezető, a pénzügyi igazgató és a cégpolicy-ért felelős felsővezető is. Pár nappal később egy csoportos létszámleépítés keretében követték őket cirka négyezren, ami a cég alkalmazottainak közel fele. Majd amikor rájöttek, hogy enélkül a fejlesztések, amelyeket Musk látni akar, nehezen kivitelezhetőek, többtucat lapátra tett munkatársat megpróbáltak gyorsan visszahozni.
Probably my last Twitter Slack message. The ML Ethics, Transparency, & Accountability team was one of a kind. Forever grateful that @ruchowdh took a chance on me and I got to be a small part of it. 🙏💙 #lovewhereyouworked pic.twitter.com/L6GtpGa5Hv
— Joan Deitchman @[email protected] (@JoanDeitchman) November 4, 2022
Miközben a belső feszültség nőtt, a cég egyik új terméke, a kék igazoló ikon (amelyet nyolcdolláros előfizetői díjért lehet igényelni – korábban még 20 dollárról volt szó -, és amely elvileg garantálja, hogy a profil ellenőrzött) bevezetése igencsak kínosra sikerült: egyrészt hírességek, köztük például Stephen King író is kritizálta a lépést, másrészt kiderült, hogy nem sok munka van a profilok valódiságának ellenőrzésében.
$20 a month to keep my blue check? Fuck that, they should pay me. If that gets instituted, I’m gone like Enron.
— Stephen King (@StephenKing) October 31, 2022
A nyilvánosság előtt zajló káosztól a hirdetők is megrettentek, visszalépett a General Motors, a General Mills, az Audi amerikai leányvállalata, a Mondelez International, a Pfizer és a Ford is, komoly bevételkiesést okozva a cégnek.
Ezek után november 11-én, hajnali fél háromkor Musk körlevelet küldött az összes Twitter-alkalmazottnak, amely elképesztően komor képest fest a vállalat jövőjéről.
A levelet a Bloombergnek szivárogtatták ki. Musk már az elején közli, hogy nem fog finomkodni.
Sajnálom, hogy ez az első levél, amit a teljes cégnek elküldök, de nincs lehetőség arra, hogy szépítsük a dolgokat
– kezdte. Ezután a cég bevételszerzési stratégiáját, illetve az abban rejlő buktatókat ismertette, és kiemelte, hogy a Twitter bevételeinek felét az előfizetői bázisból kell előteremtenie. És ekkor jött a második csapás:
Az elmúlt tíz nap során a Twitter Blue Verified előfizetés elindítása volt a legfontosabb. Előfizetői bevételek nélkül esély van arra, hogy a Twitter nem fogja túlélni az elkövetkezendő időszakot.
A csőd belengetése után pedig rátért arra, hogy most mindenkinek megfeszített erőbedobással kell majd dolgoznia, ehhez pedig az kell, hogy mindenki visszatérjen az irodába, így eltörölte a távmunka lehetőségét, és – nyomós indok hiányában – kötelezte az összes alkalmazottat, hogy minimum heti 40 órát bent legyen az irodában.
A munkatempó felpörgetését jól jelzi, hogy Musk az első intézkedései egyikeként szüntette meg azokat a pihenőnapokat, amelyeket elődei az alkalmazottak kiégésének megakadályozására vezettek be, majd nem sokkal később a közösségi médiában futott nagyot egy kép, amin egy Twitternél dolgozó menedzser az iroda padlóján alszik.
Tech
Fontos