Az infláció és az elszálló energiaárak által meghatározott gazdasági trendek elérték az okostelefon-piacot is: egyre többek használják tovább készülékeiket, így a gyártók kevesebb eszközt készítenek. Az idei második negyedévben majdnem 9 százalékkal esett vissza a globális okostelefon-értékesítés. Az Apple termékeiből is kevesebbet adnak el, ugyanakkor lényegesen drágábban.
A Xiaomi április és június között 26 százalékkal kevesebb telefont szállított le, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban, és az okostelefonokból származó bevétele is hasonló arányban csökkent.
Ugyanebben az időszakban a globális okostelefon-kiszállítás 9 százalékkal esett vissza a Wall Street Journalban közölt adatok szerint: a csökkenés elsősorban a kínai piacon jelentkezett, de az Egyesült Államoké is gyengébben teljesített.
A pandémia idején a szektor a szétesett ellátási láncokkal küzdött, konstans, sőt növekedő fogyasztói igény mellett. Most viszont úgy tűnik, hogy a fogyasztói igények kezdtek átalakulni. Sokan nem engedhetnek meg maguknak új telefont, és hajlandók tovább használni a régit. Ez egyébként hosszú távon kifejezetten hasznos lehet, ugyanis a ritkább eszközfrissítés és a meglévő elektronikus eszközeink javítása lenne a záloga annak, hogy jelentősen csökkentsük a szektor természeti lábnyomát.
Ha négy helyett nyolc évig használnánk egy átlagos laptopot, 16 éves távlatban majdnem feleződne a számítógép-használatunk karbonlábnyoma, és ez az elv igaz a mindennapjaink során használt elektronikus eszközök jelentős részére az okostelefontól a tableten át a vezeték nélküli fülhallgatóig, hogy az elektromos fogkeféről ne is beszéljünk.
Ehhez persze a gyártókat is rá kell venni – közvetetten vagy akár közvetlenül előírva nekik –, hogy cserélhető akkumulátorral gyártsák termékeiket.
Ilyenekkel próbálkoznak is különböző országokban:
Egyes aktivisták azt akarják elérni Európában, hogy teljes egészében tiltsák be a hatóságok a nem cserélhető akkumulátorok használatát. Ha ez megtörténne az okostelefonok és tabletek esetében, az egész szektor károsanyag-kibocsátása 30 százalékkal csökkenne 2030-ra pusztán ettől az intéskezdéstől.
Visszatérve az Apple-re – amely várhatóan holnap mutatja be az iPhone 14-es generációját -, az elemzők szerint az eladott telefonjainak darabszáma az idén szeptemberben végződő pénzügyi évében globálisan 2,5 százalékkal esik vissza, és jövőre is csak szűk egy százalékos korrekció várható.
A legnagyobb gyártók számára a csúcstelefonjaik biztosítják a profit nagy részét, az Apple is ezeknek, illetve az egyre népszerűbb extra tárhelyvásárlásnak köszönheti, hogy növelni tudja nyereségét. Az elemzők szerint azonban kérdés, hogy meddig tartható fenn az Apple-csúcstermékek iránti növekvő igény. Ez azt is jelenti egyébként, hogy az okostelefon-állomány vegyesebb, mint valaha, tehát a forgalomban lévő modellek közötti technikai és árbeli különbségek egyre nagyobbak.
Tech
Fontos