Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2022. augusztus 10. 09:44 Tech

A gyártókon kívül senkinek sem jó, hogy három év után ki kell dobni a telefont, mégis nehéz változtatni

Ha négy helyett nyolc évig használnánk egy átlagos laptopot, 16 éves távlatban majdnem feleződne a számítógép-használatunk karbonlábnyoma, és ez az elv igaz a mindennapjaink során használt elektronikus eszközök jelentős részére az okostelefontól a tableten át a vezeték nélküli fülhallgatóig, hogy az elektromos fogkeféről ne is beszéljünk. 

Csakhogy ezeket az eszközöket nem is olyan egyszerű két-három évnél tovább használni, mert a beépített akkumulátoraik ennyi idő alatt elfáradnak. Lecserélni pedig nem lehet az aksit, mivel úgy készítették el az eszközök nagy részét, hogy beleragasztották azokat a készülékházba. Ezzel gyakorlatilag aláírták a gyártásnál az adott eszköz halálos ítéletét egy adott időtartam és használati ciklus teljesítése után, ami általában három-négy év.

A Washington Post cikke szerint viszont a klímaválság közepette ideje lenne a fogyasztóknak rávennie a gyártókat arra, hogy felhagyjanak a gyakori eszközfrissítés gyakorlatával, és másképpen képzeljék el a termékeik életciklusát.

A pazarló gyakorlat egyszerűen nem fenntartható tovább. A gond csak az, hogy

a nagy gyártók többsége jelenleg még azt sem teszi meg, hogy elárulja a termékével kapcsolatban a betervezett életciklust.

Bár az Apple telefonjaiba ragasztott akkumulátort ma már ki lehet cserélni szervizben – és valamennyire a készülékek otthoni javítását is lehetővé tették -, a vezeték nélküli fülhallgatójukat még mindig úgy gyártják, hogy a benne lévő akkumulátor elfáradásával az egész eszköz javíthatatlanná válik. Ugyanez a helyzet a legnagyobb márkák elektromos fogkeféivel.

Persze vannak olyan gyártók, akik kedvezményt adnak az előző, használt eszközért. Ez valamit mérsékelhet a káros következményeken, de nem vagyunk vele sokkal beljebb.

Igazi hatása annak lenne, ha egy-egy eszközt lényegesen tovább használnánk. Ehhez viszont vagy rá kell venni a gyártókat, hogy ezt a szempontot is figyelembe vegyék a tervezésnél és az előállításnál, vagy egyenesen kötelezni kellene őket arra, hogy felhasználó által cserélhető akkumulátorokkal gyártsák az eszközeiket. 

A lap felsorol konkrét ötleteket is, amelyekkel próbálkoznak különböző országokban:

  • Fogyasztóvédelem kötelezhetné a cégeket, hogy ráírják az eszközeikre az akkumulátorciklust, és azt, mennyibe kerül az akkumulátort kicserélni az adott eszközben. 
  • Franciaországban bizonyos termékeken fel kell tüntetni egy 1 és 10 közötti skálán mozgó értéket, ami az eszköz javíthatóságát jelzi. 
  • A gyártókat lehetne kötelezni, hogy javítóeszközökkel, ügyfélszolgálattal segítsenek a felhasználóknak a beragasztott akkumulátor önálló kicserélésében.

Egyes aktivisták azt akarják elérni Európában, hogy teljes egészében tiltsák be a hatóságok a nem cserélhető akkumulátorok használatát. Ha ez megtörténne az okostelefonok és tabletek esetében, az egész szektor károsanyag-kibocsátása 30 százalékkal csökkenne 2030-ra pusztán ettől az intéskezdéstől.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem paranoid összeesküvés-elmélet, hogy direkt elavulnak a termékekA tervezett elavulás, finomabban fogalmazva élettartamra tervezés létező dolog. Érdemes tájékozódni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMár az Apple is támogatja a telefonok otthoni javítását, de ez keveseknek érheti megLeginkább a hobbielektronika iránt érdeklődők örülhetnek az Apple új döntésének, akik csak spórolni szeretnének a javításon, aligha járnak jobban, ha otthon állnak neki a szerelésnek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMár az akkumulátorhoz vesszük a kézi szerszámokat, és nem fordítvaNagyban zajlik a ház körüli munkáknál használt gépek globális konszolidációja, külön világok alakulnak ki a márkák körül.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech akkumulátor Apple elektromos fogkefe laptop okostelefonok tablet tech tervezett elavulás Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Pintér Róbert
2024. március 15. 04:36 Tech, Világ

Már most is nyomasztó a totális megfigyelőrendszer Kínában, de lesz ez még rosszabb

Az új technológiák lehetővé teszik egy digitális szörnyállam létrejöttét, Kína egyre inkább annak intő példája, hogyan ne akarjunk társadalmat építeni.

Hidi János
2024. március 9. 04:36 Tech, Világ

Vihar előtti csend van az elektromos autók piacán

Az év végén látott számokból sokan azt a következtetést vonták le, hogy mégsem zajlik olyan gyorsan a villanyautós átállás, de ez csupán átmeneti lassulás.

Bucsky Péter
2024. március 8. 14:42 Támogatói tartalom, Tech

Magyar gyártású midibuszokkal tehető népszerűbbé a közösségi közlekedés

A hazai gyártású Mercedes-Benz Sprinterek átvették a vezető szerepet a midibuszok piacán.

Fontos

Pálos Máté
2024. március 18. 04:34 Élet, Közélet

Több ezer oktató szólalt fel az egyre méltatlanabb bérek ellen három nagy állami egyetemen

Azonnali béremelést, az anyagi megbecsültség hiányának megszüntetését, továbbá a zavartalan és színvonalas oktatás biztosítását kérik a fenntartótól.

Lukács András
2024. március 17. 04:33 Élet

Gyermekeink egészségét veszélyezteti a műfű és a gumiburkolat

Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a sportpályákon, játszótereken is használt műfüves, illetve gumiburkolatú felületeknek komoly környezeti és egészségi kockázatai vannak.

Hajdu Miklós
2024. március 16. 04:37 Adat, Élet

Kihajítaná az összes gázkazánt az EU a következő 15 évben

Elfogadta az Európai Parlament a gázfűtés kivezetésére irányuló szabályokat, a lépés erősen hat majd a magyar háztartásokra.