A brüsszeli Bruegel Intézet kutatói szerint a 2008-as nagy világgazdasági válsággal szemben a koronavírus miatti mély recesszióban sokkal jobb eredményt hoztak a cégeket segítő központi intézkedések. Az adatok azt mutatják, hogy a nagy európai gazdaságokban (Egyesült Királyság, Franciaország, Spanyolország, Németország), illetve az Egyesült Államokban a fizetésképtelenséget jelentő cégek számát sikerült kordában tartani.
Sőt, a védelem ezekben az országokban olyan erősnek bizonyult, hogy az adatok a legtöbb esetben még csökkenést is mutatnak.
Az elemzés szerint nagyon sokat segített, hogy az átmeneti gazdasági mentőintézkedések (hitelmoratóriumok, kedvezményes hitelek, álláshely-megtartó ösztönzők, likviditást segítő támogatások) mellett a fizetésképtelenség és csőd szabályait is megváltoztatták. Az amerikai esetek például kimondottan arra utalnak, hogy bár a fizetésképtelenséget jelentő cégek száma nem változott érdemben,
az intézkedések hatására nagyobb lett a bajból kilábaló vállalatok aránya, és sokkal kisebb a ténylegesen megszűnő társaságok száma.
A szerzők szerint érdemes volt meglépni ezeket, mert a bajba jutott vállalatok többsége olyan szektorból jön, ahol normál körülmények között nem nagy a kockázatvállalási hajlam, ezért nagyon sérülékenyek a cégek, de a járvány elmúltával viszonylag könnyen talpra fognak állni – vagyis számukra a túlélés záloga volt az állami beavatkozás.
Minden egyes cégbezárás növeli a munkanélküliséget, ami kevesebb adóbevételhez és nagyobb szociális kiadáshoz vezet, a lakossági fogyasztást pedig csökkenti.
Az életképes cégek megmentéséhez szükséges intézkedések ugyanakkor lehetőséget adnak arra is, hogy az egyébként életképtelen gazdasági szereplők a víz felszínén maradjanak. Az ilyen zombi cégek aránya már a válság előtt is nőtt, a járvány azonban felerősítette a folyamatot. Ennek következtében a támogatások és segítő intézkedések érvényesülése nem hatékony, hiszen olyan cégek szívják el a források egy részét, amelyeknek nem érdemes ezeket odaadni.
A felmérések szerint azonban a fizetésképtelenség veszélye sokkal nagyobb az életképes és termelékeny cégeknél, mint a zombisodásra hajlóknál, és ha a kormányzati segítséget túl korán vonják vissza, akkor pont a legjobb társaságok fognak a leghamarabb a csőd közelébe jutni.
Vállalat
Fontos