Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2020. október 7. 17:44 Vállalat

A TV2 tulajdonosának pár millió forintból kellett volna visszafizetnie 26 milliárdot

Nagyon rossz likviditási helyzetben lehetett 2019 végén a TV2-t tulajdonló Businesshelp Kft. – a cég napokban közzétett beszámolójából erre lehet következtetni. A vállalatnak, amely nem hivatalosan már 2016-ban megszerezte a TV2-csoportot, majd Andy Vajna halála után különböző cégjogi bűvészkedéseket követően nevére is vette azt, néhány millió forintból kellett volna kifizetni egy olyan lejáró adósságot, amelynek értéke egész biztosan több milliárd, de inkább több tízmilliárd forint lehetett.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAndy Vajna már 2016-ban eladta a TV2-t egy 60 éves cinkotai nőnekEgy 20 milliárdos előleg miatt teljesen másképp néztek ki a kereskedelmi tévé tulajdonosi viszonyai az utóbbi években, mint ahogy eddig tudtuk. A TV2 legutóbbi eladásának igazi története.

Egy furcsa 21 milliárdos tartozás

Az összeget a nyilvánosan elérhető cégbírósági adatok alapján nem lehet egyértelműen meghatározni, mert van egy furcsa, 21 milliárd forintos tétel a vállalat beszámolójában. Ezt ugyan éven túl lejáró kötelezettségként tartják nyilván, a jogszabályok szerint azonban ezt nem tehetnék meg. A beadott dokumentumok szerint ugyanis a tartozást váltóval (vagyis egyfajta hitelviszonyt megtestesítő értékpapírral) biztosították.

Váltót manapság nem túl gyakran használnak, de ha mégis, akkor csak éven belüli, rövid lejáratú ügyletekhez. Egy lapunk által megkérdezett szakértő szerint ez nem csak a leggyakrabban biztosított követelések jellegzetességei miatt van így, hanem azért is, mert az értékpapírtörvény alapján elvileg nem lehet egy évnél hosszabb időtávra kiállítani váltót. Mint fogalmazott,

nem lehet olyan dátumot ráírni, ami alapján hosszú lejáratú kötelezettség lehetne.

A céget megkérdeztük, hogy ennek ellenére miért mégis így tartják nyilván a hatalmas összegű adósságot, de nem válaszoltak a kérdésünkre. A beszámolóból pedig csak annyi derül ki, hogy a pénzt öt éven belül egészen biztosan vissza kell fizetni.

Nem ez egyébként az egyetlen komolyabb tartozása a vállalatnak: a Businesshelpnek egy valamivel több mint ötmilliárdos bankhitele is van, és ez az éves jelentésben is éven belüli lejárattal szerepel.

A tartozások egy ezredének kifizetésére sem volt pénz

Ha egy cégnek viszonylag sok rövid lejáratú tartozása van, az még nem feltétlenül probléma, csak akkor, ha nincs miből kifizetnie. Normál piaci alapon működő cégeknél általában alapszabály, hogy a készpénz, illetve a gyorsan pénzzé tehető eszközök*A forgóeszközök, illetve azoknak egy része. fedezzék az éven belül lejáró kötelezettségeket.

A Businesshelpnél azonban ez egyáltalán nem teljesült 2019 végén. A cég nagyjából 28 milliárd forintos vagyonának nagy részét ugyanis a TV2-csoport, illetve a szintén tavaly megszerzett egyéb csatolmányok tették ki. A vállalatban mindössze 3,3 millió forint készpénz, és 638 ezer forint egyéb gyorsan mozdítható eszköz volt, és ez

az éven belül visszafizetendő összegnek még akkor is kevesebb mint az ezredrészét fedezte, ha a 21 milliárdos váltótartozástól eltekintünk.

 

Általános esetben ilyenkor a fizetőképtelenség elkerülésére az egyik lehetőség logikusan a nagy értékű befektetett eszközök, tehát jelen esetben éppen a TV2 pénzzé tétele lenne. A vállalatnál rákérdeztünk, hogy a likviditási helyzet befolyásolhatja-e a médiacsoport helyzetét, de erre a kérdésünkre sem válaszoltak. Ahogy arra sem, sikerült-e azóta más módon rendezni a likviditási problémákat, illetve visszafizették-e a tartozásokat az elmúlt kilenc hónapban.

Kaptak hitelt Mészáros Lőrinc bankjától

Utóbbi kérdésre egyébként minden bizonnyal “nem” a válasz, ám ez nem jelenti azt, hogy a Businesshelp bajba került volna. A hitelnyilvántartási rendszer szerint ugyanis a cég szeptember végén 11,9 milliárd forintos hitelt (valószínűleg inkább hitelkeretet) kapott a Mészáros Lőrinchez köthető MKB Banktól. A vállalatot korábban is ez a pénzintézet hitelezte, igaz tavaly még a jelenlegitől 800 millió forinttal kisebb összeggel, azaz úgy tűnik, hogy a lejáró tartozást egy új kölcsönnel váltották ki, azaz refinanszírozták.

A váltókötelezettség pedig jó eséllyel nem véletlenül mond ellent az üzleti logikának (és talán a jogszabálynak is). Ilyen feltételekkel valószínűleg csak olyasvalaki ad 21 milliárdos kölcsönt, aki biztos a dolgában, csak háttérben akar maradni,. Ez a jelenség nem lenne példa nélküli a TV2 közelmúltbeli történetében. Egy ilyen hitelező viszont egészen biztosan nem érdekelt abban, hogy bedöntse a finanszírozott céget.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkFelértékelték a TV2-t, amin 10 milliárdot keresett Andy Vajna volt cégeNagyjából 21 milliárd forintért cserélhetett gazdát a TV2-t és a csoport további tucatnyi csatornáját fenntartó cég 75 százalékos részvénycsomagja.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Andy Vajna BusinessHelp Mészáros Lőrinc TV2 Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.