Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. november 8. 12:49 Vállalat

Akkora pénzhegyen ülnek a leggazdagabb amerikai cégek, mint ötévnyi magyar GDP

A világ talán legismertebb befektetője, Warren Buffet holdingcégének legutóbbi negyedéves jelentése ismét ráirányította a figyelmet arra, hogy milyen hatalmas összegek parkolnak az amerikai nagyvállalatokban. A Berkshire Hathaway-nek 128,2 milliárd dollárja van készpénzben és olyan rövid lejáratú pénzügyi eszközökben, mint a kincstárjegyek. Ez a nyereséges működés mellett annak köszönhető, hogy évek óta nem hajtott végre felvásárlást, és hogy elég keveset – most éppen 700 millió dollárt – szán részvény-visszavásárlásra.

Ez a pénzhegy még csak nem is számít a legnagyobbnak az Egyesült Államokban, a Factset gyűjtése szerint a Microsoft megelőzi Buffet cégét. Mellettük még a Google anyavállalata, az Alphabet, valamint az Apple is 100 milliárd dollárt meghaladó szabad pénzállománnyal rendelkezik. A tíz társaság pedig összesen 721,5 milliárd dollárral, amely Magyarország tavalyi GDP-jének 4,6-szorosa*Vásárlóerő-paritáson számolva a 2,4-szerese..

 

Természetesen cégenként változik, hogy miért nem költenek többet beruházásokra és/vagy felvásárlásokra, de azért van néhány közös pont is. Ami az akvizíciókat illeti, mivel a mostani a történelem második leghosszabb tőzsdei menetelése az Egyesült Államokban, a potenciális célpontot jelentő vállalatok elég drágák.*Egy tőzsdei „bikapiacot” hagyományosan addig tekintenek folyamatosnak, amíg nem következik be 20 százalékot elérő esés. Ez a leginkább figyelt S&P 500-as tőzsdeindex esetében 3896 napja nem következett be, ezért 2009 tavaszától folyamatosnak számít az emelkedés. Nemcsak a tőzsdén lévőkre igaz ez, mert a hosszú gazdasági fellendülés és az olcsó finanszírozás a magánkézben lévő cégek árát is felverte. Ha jönne egy gazdasági megingás – válságról nem is beszélve –, sokkal kedvezőbb árazás mellett vásárolhatnának.

Ez persze nem jelenti azt, hogy egyáltalán ne vennének cégeket a listán szereplő vállalatok. Az Amazon például két éve 13,7 milliárd dollárért vásárolta fel a Whole Foods kiskereskedelmi láncot, az Alphabet pedig éppen 2,1 milliárdot készül kiadni az okoskarkötőiről ismert Fitbitért. Itt azonban máris előkerül egy újabb probléma: az Egyesült Államokban egyre többen követelik a szerintük túlterjeszkedő technológiai óriások korlátok közé szorítását, ennek egyik eszköze pedig a felvásárlásaik korlátozása lehet. Az Evercore befektetési bank elemzője, Lee Horowitz ezért azt mondta a CNBC-nek, hogy szerinte kisebb, egymilliárd dollár körüli tranzakciók továbbra is lesznek, de a szabályozói kockázatok miatt tízmilliárd dolláros nagyságrendű felvásárlásokra nem számít ebben a körben. Egy-két milliárd dollár elköltése pedig ezeknél a cégeknél pedig szinte meg sem látszik a számokon.

Némelyikük ennél sokkal többet költ más formában. Az Apple például csak a legutóbbi negyedévben 2,5 milliárd dollárt szánt osztalékfizetésre, 18 milliárdot pedig saját részvényei visszavásárlására. A cég egyébként tavaly arról számolt be, hogy hosszú távon arra törekszik, hogy készpénz- és adósságállománya egyensúlyban legyen, amihez az előbbit kell leépíteni. A fenti számok ugyanis bruttó értéket mutatnak, az Oracle 35 milliárdjához például 48 milliárdos adósságállomány társul. Az ilyesmi azonban teljesen szokványos ebben a körben, egyebek mellett adózási okok miatt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkBegyújtásra váró rakéta van az európai részvények alattAz elmúlt évtizedben az amerikai részvénypiac példátlan mértékben teljesítette felül Európát, részben a sokkal nagyobb volumenű részvény-visszavásárlások miatt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Alphabet Apple berkshire hathaway készpénz Microsoft Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Bucsky Péter
2025. március 27. 06:08 Közélet, Vállalat

Rejtélyes közvetítőnek is csurran-cseppen az ezermilliárdos orosz-magyar olajbizniszből

A magyarországi orosz olajimport számottevő része egy olyan közvetítő cégen keresztül érkezett, amely rendre Mol-közeli ügyletekben tűnt fel.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.