Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2019. január 7. 18:10 Vállalat

Minimálbéresek nélkül 45 százalékkal magasabb lenne az átlagbér

A magyarországi vállalatok alkalmazottainak 42,4 százalékát, egészen pontosan 879 ezer embert érintett a minimálbér vagy a garantált bérminimum idén év eleji emelése – derült ki Pénzügyminisztérium belső anyagából, amit a Portfolio.hu ismertetett. A minimálbért és a garantált bérminimumot kapó dolgozók közel egyenlően oszlanak el ezen belül. Az állami szférában további 230-250 ezer kapja a törvényesen utalható legkisebb fizetést, így a gazdaság egészében 1,1 millió ember kapja most januártól a 8 százalékos emelést.*A milliós önálló vállalkozói rétegre és kétszázezer fő körül ingadozó közmunkásra nem terjed ki az elemzés.

Ezek nagyon értékes információk, mivel ezekre az adatokra vonatkozóan a KSH nem ismertet statisztikákat, viszont a gazdaság egésze szempontjából nagyon fontos kérdésről van szó, és az eddigi becslések széles spektrumon szóródtak.

A PM anyagából kiderül, hogy vállalatméret, iparág, terület és a tulajdonos hovatartozása szerint jelentős eltérések vannak a cégeknél a lehető legalacsonyabb béren dolgoztatottak arányában. Általában minél kisebb egy cég, annál nagyobb a minimálbéresek aránya: 10 fő alatt 50 százalék, 1000 alkalmazott felett 25 százalék. Néhány iparágban, ahol különösen elterjedt a feketemunka, kiemelkedik az arány. Ilyen a vendéglátás (65 százalék), a ruha- (57 százalék) és élelmiszeripar (53 százalék), valamint a mezőgazdaság (48 százalék).

Budapesten feleakkora arányban dolgoznak minimálbéren vagy garantált bérminimumon, mint Békés megyében (32 és 60 százalék), a többi megyében pedig nagyjából úgy alakul az arány, ahogy a többi területi statisztikai jellemző alapján gondolhatnánk. Hasonló az eltérés a külföldi és a hazai tulajdonú cégek között: a külföldi cégeknél 27 százalék, a magyarországiaknál 49 százalék.

Ez utóbbi feltételezhetően összefügg a magyar és a külföldi vállalkozások durván eltérő termelékenységével, amiről legutóbb itt írtunk bővebben:

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkElképesztő lemaradásban vannak a magyar cégek Magyarországon belül isKét ábra, amiből kiderül, hogy valójában mekkora hátrányból indulnak a magyar cégek már itthon is: ég és föld, annyival több értéket állítanak elő az itthoni külföldi tulajdonú vállalatok.

Ebből ki lehet számolni azt is, hogy megközelítőleg mennyivel lenne magasabb a bruttó átlagbér, ha csak azokat vennénk számba, akik nem minimálbért vagy garantált bérminimumot keresnek. A magyarországi vállalatok 1,9 millió embert foglalkoztattak a tavaly októberi legfrissebb adatok szerint, a bruttó átlagbér pedig 339,2 ezer forint volt. Feltételezve, hogy a PM által a 2017-es adatok alapján becsült minimálbéres és garantált bérminimumos létszám változatlan, az jön ki, hogy a vállalatoknál

a nem a lehető legkevesebbet kereső 1,02 millió alkalmazott bruttó átlagbére 493 ezer forint volt, tehát a teljes átlagbérnél 45 százalékkal több.

 

 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat átlagbér garantált bérminimum minimálbér Pénzügyminisztérium Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.