Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. szeptember 24. 15:56 Vállalat

A zombik a cégvilágot is elárasztották

Érdekes jelenségre hívta fel legutóbbi negyedéves pénzpiaci jelentésében a jegybankok ernyőszervezeteként működő Nemzetközi Fizetések Bankja: a 80-as évek vége óta jelentősen nőtt azoknak a vállalatoknak a száma, amelyek képtelenek visszafizetni adósságukat, csak arra képesek, hogy folyamatosan maguk előtt görgessék.

Erre a jelenségre először Japánban lettek figyelmesek, majd Európában is egyre nagyobb teret nyertek ezek az úgynevezett zombicégek. Ezeket sok közgazdász károsnak tartja, mert elveszik az erőforrásokat az egészségesen működő vállalkozások elől, így lelassítják a termelékenység és a gazdaság növekedését.

A kutatók 14 fejlett ország adatait tanulmányozták, köztük az Egyesült Államokat, Japánt, Német- és Franciaországot. Azokat a 10 évnél idősebb társaságokat tekintették zombinak, amelyeknél a kamatok és adófizetés előtti nyereség, valamint a kifizetett kamatok aránya egynél kevesebb három egymást követő évben. Arányuk a nyolcvanas évek végén még csak 2 százalék volt ezekben az országokban, 2016-ban viszont már 12 százalék.

Ráadásul ezek a cégek egyre tovább maradnak talpon. A 80-as évek végén egy adott zombi vállalatnak 60 százalék esélye volt arra, hogy a következő évben is ebben a helyzetben maradjon (azaz ne dőljön be, vagy ne térjen vissza az egészséges profitot termelő cégek közé), 2016-ban viszont már 85 százalék. Ez jelentős részben az alacsony kamatoknak köszönhető, hiszen olcsóbbá, könnyebbé vált a vegetáló cégek felszínen tartása.

„Az alacsony kamatok növelik a keresletet, a foglalkoztatottságot és a beruházásokat rövid távon. A zombicégek gyakoribb előfordulása miatt ugyanakkor rossz helyre kerülnek az erőforrások, és a termelékenység is nyomás alá kerül” – írják a tanulmány szerzői a Wall Street Journal összefoglalója szerint. Sőt, ha ez a jelenség hosszú időn keresztül fennáll, akkor a növekedés visszavetésén keresztül a nyomott kamatszint fennmaradásához is hozzájárul, azaz önfenntartó folyamatról van szó.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTíz éve kezdődött a nagy válság, de még mindig nem heverte ki a világA gazdagok gazdagabbak lettek, a középosztály azóta is stagnál. És egy új válságra még kevésbé lenne felkészülve a világ, mint a 2008-asra.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat kamatszint Nemzetközi Fizetések Bankja termelékenység zombicégek Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.