Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. szeptember 11. 11:28 Vállalat

Beismerte kudarcát az EU egy ágazatban, ahol Magyarországon is milliárdok égtek el

Teljes kudarccal végződött az Európai Unió próbálkozása, hogy megóvja napelemgyártó szektorát a kínai konkurenciától, amely dömpingáron szállított.

Az EU öt évvel ezelőtt vezetett be védővámokat ennek érdekében, és pár évig úgy nézett ki, hogy sikerül is talpra állnia az ágazatban dolgozó cégeknek. A felfutás azonban csak 2016-ig tartott, amikor még 1,3 GW kapacitású napelem panelt állítottak elő a közösségen belül. Már ez is csak majdnem fele volt a 2011-es csúcsértéknek, tavaly azonban valósággal összeomlott a termelés: mindössze néhány százmillió MW kapacitású napelem modul készült el.

Mivel alig maradt napelemgyártó kapacitás az EU-ban, az Európai Bizottság feladta a harcot, és bejelentette a védővámok megszüntetését – derül ki a Bloomberg rövidhíréből. Emögött nyilván az a megfontolás húzódik meg, hogy ha már az uniós iparág szempontjából úgyis mindegy, legalább legyenek olcsók a napelem panelek, hiszen ez segíti a megújuló áramtermelés felfutását.

Napelemgyáraira Magyarország sem lehet büszke. A Szolnokon 2011-ben termelni kezdő Agulhas-Solar Kft. három körben összesen majdnem 560 millió forint uniós támogatást kapott, míg az Eximbank közel egymilliárd forinttal finanszírozta. A cég folyamatosan veszteséges volt, 2015 elején befejezte tevékenységét, 2016 márciusa óta felszámolás alatt áll.

A csornai napelemgyárban 2015-ben kellett volna elkezdődnie a termelésnek, de mint a hvg.hu tegnapi cikkéből is kiderült, ez még mindig csak ígéret, amely most éppen 2019 elejére szól. Az üzem 1,9 milliárd forint uniós támogatással valósult volna meg, a modulgyártó leánycég az Eximbanktól további 22,4 millió euró, valamint 363 millió forint hitelt vehetett fel. Az egyelőre besült projekt kapcsán vizsgálatot indított az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF).

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk144 cég jelentkezett arra a 12 milliárdos pályázatra, amely csak pár óráig volt elérhetőNagyon úgy tűnik, hogy jó kapcsolatokkal kell rendelkezni ahhoz, hogy valaki egyáltalán elindulhasson a naperőműves beruházásokat támogató uniós pályázaton.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat dömping EU napelemgyártás védővámok Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.