Teljes kudarccal végződött az Európai Unió próbálkozása, hogy megóvja napelemgyártó szektorát a kínai konkurenciától, amely dömpingáron szállított.
Az EU öt évvel ezelőtt vezetett be védővámokat ennek érdekében, és pár évig úgy nézett ki, hogy sikerül is talpra állnia az ágazatban dolgozó cégeknek. A felfutás azonban csak 2016-ig tartott, amikor még 1,3 GW kapacitású napelem panelt állítottak elő a közösségen belül. Már ez is csak majdnem fele volt a 2011-es csúcsértéknek, tavaly azonban valósággal összeomlott a termelés: mindössze néhány százmillió MW kapacitású napelem modul készült el.
Mivel alig maradt napelemgyártó kapacitás az EU-ban, az Európai Bizottság feladta a harcot, és bejelentette a védővámok megszüntetését – derül ki a Bloomberg rövidhíréből. Emögött nyilván az a megfontolás húzódik meg, hogy ha már az uniós iparág szempontjából úgyis mindegy, legalább legyenek olcsók a napelem panelek, hiszen ez segíti a megújuló áramtermelés felfutását.
Napelemgyáraira Magyarország sem lehet büszke. A Szolnokon 2011-ben termelni kezdő Agulhas-Solar Kft. három körben összesen majdnem 560 millió forint uniós támogatást kapott, míg az Eximbank közel egymilliárd forinttal finanszírozta. A cég folyamatosan veszteséges volt, 2015 elején befejezte tevékenységét, 2016 márciusa óta felszámolás alatt áll.
A csornai napelemgyárban 2015-ben kellett volna elkezdődnie a termelésnek, de mint a hvg.hu tegnapi cikkéből is kiderült, ez még mindig csak ígéret, amely most éppen 2019 elejére szól. Az üzem 1,9 milliárd forint uniós támogatással valósult volna meg, a modulgyártó leánycég az Eximbanktól további 22,4 millió euró, valamint 363 millió forint hitelt vehetett fel. Az egyelőre besült projekt kapcsán vizsgálatot indított az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF).
Vállalat
Fontos