Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. szeptember 10. 18:07 Vállalat

Ismét válságba lökhetnek egy kulcsfontosságú iparágat az amerikai szankciók

Újabb válság felé tart az alumíniumipar, ugyanis az Egyesült Államok továbbra is szankciókkal sújtja a világ második legnagyobb alumíniumgyártóját, az orosz Ruszalt, amely így kiszorulhat arról az éves iparági fórumról, ahol a jövőbeli megrendelésekről is tárgyalnak az ágazat szereplői – írja a Bloomberg.

Az USA idén áprilisban politikai okok miatt vezetett be szankciókat az orosz vállalattal szemben. Később az amerikai hatóságok a már aláírt szerződésekkel rendelkező Ruszal-ügyfeleknek október 23-ig engedélyezték, hogy üzleteljenek a céggel, ám az új szerződések megkötését már tavasztól megtiltották.

Ugyan a cég folyamatos kapcsolatban van az amerikai hatóságokkal, egyelőre nincs utalás arra, hogy mikor egyezhet meg a két fél. Amennyiben az amerikai pénzügyminisztérium nem oldja fel a Ruszal elleni szankciókat, a Kínán kívüli legnagyobb alumíniumgyártó új megrendelések hiányában a termelés visszafogására kényszerülhet. Pedig

alumíniumra az autóipartól kezdve a repülőgépgyártásig rengeteg feldolgozóipari ágazatban szükség van, és a Ruszal kulcsfontosságú szereplője a globális ellátási láncnak.

Az iparág még mindig nyögi az áprilisi válságát, amikor az USA bejelentette a szankciókat. Ugyan a piacok kicsit megnyugodtak, amikor október 23-ig kitolták a határidőt, de a dátum egyre közelebb van. Az iparágban az éves beszállítói szerződéseket jellemzően a Metal Bulletin elnevezésű alumíniumipari konferencián tárgyalják meg, amit a héten rendeznek meg Németországban.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTrumpék véletlenül globális káoszba taszítottak egy teljes iparágatKiiktatták az ellátási láncból a legnagyobb orosz alumíniumgyártót, a piac a szétesés határára került, az árak pedig az egekben vannak.

 

A fenyegető kínálati sokk egyelőre nem épült be az alumínium piaci árába, amely most ugyanazon a szinten van, mint mielőtt a szankciókat bejelentették. A befektetők a jelek szerint hisznek az amerikai pénzügyminisztériumnak, hogy nem a Ruszal dolgozóit vagy a globális alumíniumpiacot akarják büntetni, csak a vállalat tulajdonosát, a milliárdos orosz oligarchát, Oleg Gyeripaszkát.

Más a helyzet az alumínium-előállításhoz szükséges nyersanyag, a timföld (alumínium-oxid) esetében, amely mindenkori csúcsa felé tart. A Ruszal által szállított úgynevezett értéknövelt alumíniumtermékek ára is az egekben jár, és a vásárlók igyekeznek a vállalat versenytársaival szerződéseket kötni.

Az opciókkal kereskedő tréderek is készülnek a piaci turbulenciára, ugyanis az alumíniumopciók árából visszaszámított volatilitás – amely mérőszám a befektetés kockázatosságát hivatott jelezni – ismét az áprilisi rekordjai felé tart.

Azért van még esély rá, hogy az iparág elkerülje a válságot. A Ruszal egyik részvényese, az En+ Group egy javaslatot dolgozott ki, ami lazítaná Gyeripaszka befolyását a vállalatra, és az amerikai pénzügyminisztérium is hangsúlyozta: hajlik a megegyezésre, hogy a vállalat elkerülje a piacvesztést.

Azonban a novemberi kongresszusi választások előtt az USA és Oroszország közötti viszály egyre csak mélyül, ami miatt többen attól tartanak, hogy a pénzügyminisztérium számára politikailag kényelmetlen lehet az októberi határidő előtt eltörölni a szankciókat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat alumínium Oroszország szankció usa Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.