Az olajárak emelkedésével magára talált az utóbbi években sok mélypontot átélt energiaipar. A Bloomberg által idézett előrejelzések szerint a szektor előtt még hosszú felfutás áll, amiben úgy látszik, hogy 2018 második negyedévében hittek a nagybefektetők is, köztük Soros György. A Soros Fund Management ugyanis a negyedéves jelentése szerint bevásárolta magát az amerikai olaj- és gázkitermeléssel foglalkozó Chevron és Devon vállalatokba, illetve a fosszilis energiahordozók szállítását végző, szintén amerikai Kinder Morgan-be.
Bár az amerikai olajárak júliusban több mint három éves csúcsot döntöttek, pesszimista várakozások is kialakultak az elemzők körében. A bővülő amerikai nyersanyagkészletek és a közgazdászok jóslatai szerint közelgő recesszió a kedvezőtlen várakozásokat táplálják, ugyanakkor az iráni szankciók miatt továbbra is számítani lehet az olajárak növekedésére, és egyelőre még a gazdaság is pörög.
Soros közben bizonyos energetikai befektetéseiből alább eladott, a VanEck Vectors Oil Services alapból kiszállt, a kanadai Canadian Natural Resource, illetve az amerikai Williams Companies papírjaiból pedig már csak kevesebbet tart a portfóliójában, mint az első negyedévben.
A magyar származású dollármilliárdos persze nem csak az energiapiacon mozog, a Facebookban, az Apple-ben és a Twitterben is növelte részesedését, akárcsak a világ legnagyobb alapkezelőjében, a 6000 milliárd dollárt mozgató BlackRockban. A Google-anyavállalat Alphabet és az Amazon részvényeiből viszont eladott.
Összességben úgy tűnik, hogy Sorosék egyelőre nem tartanak egy közeli gazdasági megrázkódtatástól, hiszen nem az olyan válságálló ágazatokból spájzoltak be, mint például a gyógyszeripar vagy a közműszektor. Az olaj- és a technológiai ágazat részvény-árfolyamai viszont szinte biztosan rosszul teljesítenének egy válságban.
Vállalat
Fontos