A KitKat édességet gyártó Nestlé még 2002-ben kezdeményezte az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalánál (EUIPO) a csokis keksz formájának – téglalapot kiadó négy rúd – levédetését, és azóta arra törekedett, hogy ezt egyetlen rivális se használhassa. Az Európai Bíróság szerdai ítélete viszont lenullázta a svájci cég eddigi erőfeszítéseit. A jogi beadványokban mellékelték is, hogy miről van szó, erről:
Az akkor még más néven futó KitKat 1935-ben jelent meg a brit piacon, a csomagolást és a csokirudakra nyomott feliratot, illetve logót leszámítva ugyanúgy kinéző norvég Kvikk Lunsj két évvel később. (A BBC cikkében egy képen látható a két termék, amelyeknek amúgy az íze is különbözik.) Az utóbbi jó ideje az amerikai Mondelez portfóliójába tartozik, olyan világmárkákkal együtt, mint a Milka, az Oreo vagy a Toblerone, azaz végső soron két élelmiszeripari óriásvállalat csatájáról van szó.
Négyévnyi adok-kapok – és feltehetőleg hatalmas jogi számlák – után az EUIPO 2006-ban megadta a formaoltalmat a Nestlé számára, de ezt a Mondelez nem hagyta annyiban, így 2012-ben elkezdődött a most lezárult bírósági történet. Az eggyel ezelőtti ítélet a Mondeleznek kedvezett, a Nestlé fellebbezett, ezt utasította most el az Európai Bíróság. A jogerős ítélet szerint az EUIPO-nak felül kell vizsgálnia korábbi döntését.
Ez egyszerű logika szerint nem jelenthetne mást, mint hogy nem illeti meg formavédelem a KitKatet. Ez elvileg azt jelentené, hogy hamarosan megjelenhetnek a boltokban a KitKat-hasonmás sajátmárkás termékek. De nem biztos, hogy ennyire egyszerű a helyzet. Alacsonyabb bírósági fokon azért bukott el a Nestlé törekvése, mert nem tudta bizonyítani, hogy a termék alakjáról minden európai országban a KitKatre asszociálnak a fogyasztók – Belgium, Írország, Portugália és Görögország esetében nem volt bizonyítéka arról, hogy a termék “megkülönböztető képességre” tett szert.
A BBC-nek nyilatkozó jogász szerint az ítélet után a KitKat minden bizonnyal elveszti a formaoltalmat, de újabb bizonyítékokra alapozva a Nestlé ismét beadhatja a kérelmet az EUIPO-hoz, ami újraindíthatja a bírósági procedúrát is.
Vállalat
Fontos