Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2017. október 16. 19:58 Vállalat, Világ

Dollár-százmilliókat térdelhetnek ki az NFL-ből a tiltakozó játékosok

Nem kevés pénzt bukhat a profi amerikai futballiga (NFL), ha tartóssá válik a játékosok himnusz alatti tiltakozása, és a szurkolók egy része bojkottal reagál erre. A feketéket sújtó rendőri erőszak miatti tiltakozásnak már eddig is voltak mérhető hatásai, a liga ennél komolyabb, tartós hatásoktól is tart.

Colin Kaepernick, a San Francisco 49ers korábbi irányítója kezdte ezt a tiltakozást 2016-os előszezonban. A játékos a feketékkel szembeni, rendszerszerű rendőri brutalitásra szerette volna felhívni a figyelmet. Eleinte ült a himnusz alatt, majd egy játékostársa tanácsára térdelni kezdett. Az akció a kezdetektől megosztotta az NFL nézőit és játékosait.

Eleinte nem követték sokan Kaepernick példáját, de ez teljesen megfordult, amikor Donald Trump –több, mint egy évvel az első ilyen akció után – egy beszédében páros lábbal szállt bele az így tiltakozó amerikai focistákba. Az elnök szeptember 22-én beszélt arról, közben sokat káromkodva, hogy a csapattulajdonosok helyében lezavarná azokat a játékosokat a pályáról, akik nem adják meg a tiszteletet a nemzeti lobogónak.

Nem tudni mire számított Trump (talán csak valami másról szerette volna elterelni a figyelmet), de ha arra, hogy szavai miatt véget ér a tiltakozás, akkor mellé lőtt. A ligában ugyanis épp ellentétesen reagáltak. Azon a héten szinte minden csapat (esetenként még az egyébként konzervatív beállítottságú tulajdonosok is kiegészülve) térdelve, vagy összekapaszkodva hallgatta a meccs előtt az amerikai himnuszt. Sőt, voltak olyan együttesek, akik ki sem futottak a himnusz alatt a gyepre és még előadó is akadt, aki a „The Star-Spangled Banner” utolsó sorait énekelve letérdelt. A tiltakozók közül korábban többen nyíltan támogatták Trumpot, ebben a helyzetben azonban egy-két kivételtől eltekintve összezárt a liga a játékosok mögött.

Az elnök szavai azonban nem csak a ligát, hanem a szurkolók egy részét is feltüzelte, kiélezve az addig viszonylag elszigetelt konfliktust. Az amerikai sportsajtóban heteken belül megjelentek azok az elemzések, amelyek a térdeléssel, illetve az erre adott rajongói válaszokkal magyarázták az NFL iránti érdeklődés látszólagos csökkenését.

A meccsek nézettsége ugyanis immár másfél éve apad. Az idei szezon az első öt fordulójában például átlagosan 15,2 millióan követték a mérkőzéseket, ami 7 százalékos visszaesés a tavalyi, és 18 százalékos a 2015-ös számokhoz képest.

Nem teljesen egyértelmű, hogy a hanyatlást mi okozza. De valószínűleg nem ez az elsődleges ok, hiszen az első három fordulóban nagyobb volt a visszaesés, mint most, a botrány kitörése óta. Mindenesetre joggal tarthatják a dolgot kockázatnak: egy október eleji felmérés szerint például a közel minden harmadik amerikai gondolja úgy, hogy a játékosok tiltakozása miatt kisebb valószínűséggel néz majd NFL meccseket a jövőben. Ráadásul Trump gyakorlatilag a térdelő csapatok meccseinek bojkottjára szólított fel, és a szurkolók egy része el is kezdett szerveződni.

Ennek akár üzleti következménye is lehet, különösen a tévés és a szponzori piacon. Nagyobb kockázata a tévében lehet, bár egy louisiana-i seriff már jelezte, hogy egysége többet nem vesz Fordokat, ha az autógyártó ezt követően is kiáll a liga mellett.

Az NFL 13,5-14 milliárd dolláros éves bevételének ugyanis durván fele, 7 milliárd dollár jön közvetítési jogokból (ez forintban 1824 milliárd, megközelíti az idén uniós forrásból megvalósuló magyarországi fejlesztések értékét, és négyszerese a teljes hazai felsőoktatás éves költségvetésének). Bár a szerződések egy jelentős részét évekre előre lekötötték, akadnak olyanok, amelyekről épp most tárgyal a liga, és ezeken az egyeztetéseken rontja az alkupozíciójukat a kialakult helyzet.

 

A legnagyobb kockázat, hogy fokozódik a konfliktus, és vagy tömeges nézői bojkottba, vagy – és talán ennek van nagyobb esélye – játékosi sztrájkba fut ki. Előbbi miatt rövidtávon inkább a nagy amerikai tévécsatornák aggódhatnak. A Twenty-First Century Fox részvényeinek célárát részben az NFL-botrányok miatt a Credit Suisse például már csökkentette is, igaz, az árfolyam sokat nem változott. A játékosi sztrájk viszont az egész ligát megrengetheti anyagilag.

Nem lenne példa nélküli, hogy a játékosok ellenállása miatt valamelyik nagy amerikai ligában meccseket kell törölni, az ilyen esetek azonban mindig komoly bevételkiesést okoztak az adott sportágnak. Az eddigi legdurvább sztrájk, ami miatt a teljes 1994-es baseball bajnokságot törölték, egymilliárd dollárjába került a csapattulajdonosoknak, a legutóbbi NFL-es kihagyáson (még 1987-ben) pedig csak a játékosok 80 millió dollárt buktak. Pedig akkor a közelében sem járt az NFL pénzügyi teljesítménye a mostaninak.

Nem véletlen, hogy a liga és a tulajdonosok látszólag megpróbálják húzni az időt arra várva, hogy magától elül a dolog. Ha a véleményüknek hangot adó játékosok mellé állnak, akkor a tévécsatornák irányából kerülhetnek erős nyomás alá, és hosszabb távon sokat veszthetnek a közvetítési bevételekből. A térdelés betiltásával viszont akár egy sztrájkot is kockáztathatnak, aminek – mint láthattuk – még súlyosabb következményei lehetnek.

(AFP/Europress)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ Donald Trump közvetítési jogok NFL Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Bucsky Péter
2025. március 27. 06:08 Közélet, Vállalat

Rejtélyes közvetítőnek is csurran-cseppen az ezermilliárdos orosz-magyar olajbizniszből

A magyarországi orosz olajimport számottevő része egy olyan közvetítő cégen keresztül érkezett, amely rendre Mol-közeli ügyletekben tűnt fel.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.