A román kormány szerdai ülésén mutatta be Iont, a mesterséges intelligenciával működő új tanácsadót Nicolae Ciuca miniszterelnök, ami egy tükör formájában testet öltve az ország lakosságát hivatott képviselni a kabinetben. A világ első kormányzati robottanácsadójaként emlegetett fejlesztés abban segítheti az ország vezetését, hogy a döntéseik során jobban figyelembe vehessék választók mindennapi gondjait, sőt, idővel saját ötleteket felvethet majd az üléseken, derül ki a Washington Post beszámolójából.
A robot a természetesnyelv-feldolgozás eszközeivel azonosítja a lakossági problémákat és véleményeket a közösségi médiában megjelenő szövegrészletek alapján, ráadásul egy új portál is elindult, ahol a román állampolgárok kifejezetten Ionnak címezve fejthetik ki nézeteiket.
Az algoritmusok kategorizálják, majd rangsorolják a beérkező információtömeget, majd végül a kormányzat elé tárja az adatokat.
Sebastian Burduja, kutatásokért felelős miniszter elmondása szerint – akinek minisztériuma fejlesztette Iont – a rendszer még tanulási fázisban van, amit a lakosság intenzív véleménynyilvánítással segíthet elő a közösségi médiában.
A fejlesztéssel kapcsolatban etikai aggályok is felmerültek, amelyek elsősorban egyrészt az algoritmus működésének átláthatóságát, másrészt a figyelt felületeken megjelenő vélemények reprezentativitást érintik. Az érdeklődők számára ismertté kellene tenni, hogy a szövegeket milyen kritériumrendszer mentén értékeli a szoftver, valamint kérdéses, hogy a legaktívabb internetezők vélekedései mennyiben tükrözik a közhangulatot – nyilatkozta az amerikai lapnak egy szakértő. Aggasztó továbbá, hogy a hacker- vagy spamtámadások is torzíthatják az Ion által a kormány felé közvetített információkat – igaz, a fejlesztők külön hangsúlyozták, hogy a rendszer képes a géppel előállított tartalmak kiszűrésére.
Az újdonságra a lakosság a korrupcióra, a magas inflációra és a nyugdíjpolitikára vonatkozó panaszok özönével válaszolt, sokan élcelődő, szarkasztikus hangnemben kommentálva a fejleményeket. És bár Románia úttörő lépésre szánta rá magát, a mesterséges intelligencia kormányzati alkalmazása más országokban is napirenden van: az Egyesült Királyságban például a múlt hónapban merült fel a kérdés, igaz, Londonban épp a szoftverek mellőzésére kérte a kormányzat a közszolgálati dolgozókat a lehetséges etikai problémák miatt.
Tech
Fontos