Ha az automatizáció ilyen ütemben folytatódik, a következő öt évben felére csökkentheti a Citigroup befektetési bankja a 20 ezer fős technológiai és operatív személyzetét, mondta az USA negyedik legnagyobb pénzintézetének elnök-vezérigazgatója a Financial Times-nak.
Jamie Forese szavai egészen hasonlítottak John Cryan, a Deutsche Bank volt vezérigazgatójának őszi nyilatkozatára, amelyben kifejtette, a német bank akár az alkalmazottainak a felétől is megválhat a technológiai fejlesztéseknek köszönhetően a jövőben.
Ha az automatizáció miatt az egész bankszektorban tömeges elbocsátások jönnek, akkor jóval több állás szűnhet meg, mint 2007 és 2017 között, amikor a világ top 10 befektetési bankjából nyolcban összesen közel 60 ezer munkahelyet szüntettek meg
– írja saját kutatására hivatkozva az FT. (Két bank, a Citi és a Bank of America csak azért maradt ki, mert az adataik nem, vagy összehasonlítható formában nem álltak rendelkezésre.)
A Barclays vezérigazgatója, Tim Throsby korrábban azt nyilatkozta, a jövő valószínűleg arról fog szólni, hogy kevesebb dolgozó több pénzt csinál majd, miközben a robotok elvégzik az alacsonyabb hozzáadott-értékű feladatokat. “Ha munkádban sokat kell nyomogatni a billentyűzetet, akkor kevésbé valószínű, hogy boldog jövőd lesz” – fogalmazott. Hasonlóan vélekedett egyszer Richard Gnodde, a Goldman Sachs vezére is.
De nem minden befektetési bank nagyfőnöke gondolja úgy, hogy sokáig csökkenthető még a létszám. Samir Assaf, a HSBC globális banki és piaci üzletágának vezetője például azt mondta, már nem sokkal tudja mérsékelni a létszámot a technológia. “Kockázatkezelés szempontjából hamarosan elérünk ahhoz a ponthoz, amikor már nem tudjuk tovább karcsúsítani a bankot, szerintem a következő öt évben legfeljebb 5-10 százalékkal lehet már csak csökkenteni a létszámot” – mondta Assaf.
Tech
Fontos