Tavaly tíz százalékkal nőttek a szélerőművek kapacitásai a világon a Globális Szélenergia Tanács (GWEC) tanulmánya szerint. Az 52 gigawattos bővülés ugyan hajszálnyival kevesebb a 2016-osnál, de a következő években ismét felgyorsulhat a kapacitásnövekedés.
A szélenergia világszinten az összes energiafelhasználás mintegy négy százalékát adja, a nap mellett a legdinamikusabban terjedő energiaforrás. Két éve Dániában a szélturbinák az áramfogyasztás 42 százalékát termelték meg, Németországban pedig a 13 százalékát.
A GWEC szerint jövőre a szektor visszatér a “drámai bővülési üteméhez” és 2022-ig 50 százalékkal nőhet a kapacitás, a mostani 540 GW-ről 820-ra. Kína kapacitása bővült tavaly a legnagyobb mértékben (19,7 GW-tal), őt követte az Európai Unió (15,6 GW), és az Egyesült Államok (7 GW). Kína fekteti be egyébként a legtöbb pénzt a világon megújuló erőforrásokba, tavaly összesen 127 milliárd dollárt. Ez 31 százalékos növekedést jelentett az előző évhez képest.
A jövőben a közepesen fejlett országokban jelentős fejlődés előtt áll a szélenergia a GWEC szerint. Argentínában rohamosan fejlődik az ágazat, rajta kívül Dél-Afrikában, Mexikóban és Indiában is egyre jobban pörög a piac. Oroszországban, Vietnámban és Szaúd-Arábiában is most kezdik felfedezni a szélenergiában rejlő potenciált.
A szélenergia további erősödése azért is tűnik valószínűnek, mert annyira olcsó lett a technológia, hogy már állami támogatás nélkül is megéri szélerőmű farmokat építeni. Az első, magántőkéből megvalósuló szélenergia-beruházást Németországban nyerte el egy cég tavaly, márciusban pedig arról írtunk, hogy egy svéd cég Hollandia partjainál épít fel piaci alapon egy farmot.
A tengeri szélerőmű farmokat építő cégek között éles verseny alakult ki az elmúlt években, elsősorban Németországban és az Egyesült Királyságban húztak fel több szélerőmű farmot.
Tech
Fontos