Hírlevél feliratkozás
Szentkirályi Balázs
2017. október 18. 15:47 Pénz, Vállalat

Nem adósodtak még el annyira a magyarok, hogy vége legyen a lakáspiaci áremelkedésnek

Sokan találgatják, hogy meddig emelkedhetnek még a lakásárak az elmúlt két év meredek drágulása után. Persze erre rengeteg tényező hat, de kiemelkedik közülük a hitelezés lendülete. Ez alapján a jó vagy rossz hír az, hogy még bőven van följebb, és ezt egy most megjelent adatsor is megerősíti.

Az egyik ilyen a KSH napokban közzétett lakossági lakáshitelekről szóló elemzése. Ebből kiderül, hogy idén az első félévben 264 milliárd forintnyi lakáshitelt vettünk fel. Ez negyedével több a tavalyinál, ami nagyon sok. Megjött az étvágyunk hitelből lakást venni.

Ennek többféle oka lehet: egyrészt a devizahiteles sokk hatására rengeteg az elhalasztott vásárlás, másrészt sosem voltak még ilyen olcsó forinthitelek. Most már ott tartunk, hogy kedvezőbb kamattal lehet forintban eladósodni, mint 2006-07 körül svájci frankban. És tavaly még jó négyzetméterárakon lehetett főleg használt lakásokat venni – tavaly előtt még ennél jobbak voltak az árak –, miközben a biztonságosnak tartott alternatív befektetési formák hozama alacsony volt.

A lényeg, hogy bárhonnan is nézzük, most teljesen racionálisnak tűnik az eladósodás. 

Viszont a piac még mindig nem telítődött, és ez további lakásdrágulást vetít előre.

Erre utal, hogy a 2008-as hitelkrach és gazdasági válság előtt volt olyan periódus, amikor az egy félév alatt folyósított lakáshitelek meghaladták a 400 milliárd forintot. Pedig az akkor jónak számító frankhitelek drágábbak voltak a mostani tényleg olcsó forinthiteleknél, és, mint utólag megtudtuk, jóval kockázatosabbak voltak az árfolyamhatás miatt.

Tehát, ha akkor – rosszabb feltételek mellett – túllengett az inga, miért ne történhetne meg ez újból? Az egyre gyorsuló hitelfelvételi kedv egyértelműen a további lakásdrágulás irányába mutat. És ez még akkor is igaz lehet, ha a következő években egyre több olyan új lakás jelenik majd meg a piac kínálati oldalán, amiket 2015-16-ban és utána kezdtek el építeni a kivitelezők. (Az ábrán az idei adatot pirossal jelöltük, mert a korábbi éves adatokkal szemben csak az első félév számait tükrözi.)  

 

Az aktuálisan folyósított lakáshitelek dinamikájától eggyel távolabb lépve van még egy érdekes mutató, amiből szintén arra lehet következtetni, hogy a vásárlás-eladósodás-hitelfelépülés ciklusa még jó darabig folytatódhat. A háztartások nettó pénzügyi vagyona érzékelteti a lakosság kockázati, eladósodási étvágyát. Ez alapján a drágulás irányába mutató trend még erősebbnek tűnik.

Az alábbi ábrán azt látjuk, hogy ha a megtakarításaink, befektetéseink, vállalkozásaink stb. összértékből levonjuk az összes tartozásunkat, akkor milyen nettó eredményt kapunk – és mivel a statisztikák csak a gazdaság látható részével számolnak, a valódi számok a méretes feketegazdaság miatt még a lenti összképnél is jobbak. Ebből az látszik, hogy a lakosság pénzügyi pozíciói évek óta folyamatosan javulnak, hiteltartozásból pedig egyre kevesebb van, most épp 7170 milliárd, amiből egyébként csak 3000 milliárd forint a lakáscélú hitel.

 

Bőven van még tere a hitelhalmozásnak, ezért a lakáshitelek továbbra is felfele mozoghatnak a lakásárakkal együtt.

(MTI Fotó: Jászai Csaba)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat hitelezés lakásárak lakáspiac Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?