Hírlevél feliratkozás
A Raiffeisen Bank logója egy Lenin-szobor mögött Moszkvában. Forrás: AFP / Europress
Vámosi Ágoston
2025. január 23. 13:43 Pénz, Világ

Jól fizet az orosz biznisz, csak lehet, hogy elveszik a profitot

Több mint kétmilliárd euró (820 milliárd forint) kártérítést kell fizetnie a Raiffeisen Bank oroszországi leányvállalatának egy orosz bíróság hétfői ítélete szerint. A Raiffeisen fellebbez az ítélettel szemben, de kénytelen lesz a kártérítés fedezésére céltartalékot elkülöníteni. 

Előzmények: a Raiffeisen 2023 decemberében az osztrák Strabagban vásárolt volna 28 százalékos részesedést a Rasperia befektetési társaságtól 1,5 milliárd euróért. Az üzlet lehetővé tette volna, hogy az osztrák bankcsoport kivonja az orosz leányvállalatánál felhalmozódott profit egy részét, amelyhez Ukrajna orosz lerohanása óta nem fér hozzá, pedig azóta is szépen gyarapszik.

  • Az Oleg Gyeripaszka orosz oligarchához köthető Rasperia az amerikai kormány szankciója alatt áll, ezért nem jött össze az üzlet. A társaság ezután követelt kártérítést a – részben szintén Gyeripaszka-érdekeltség – Strabagtól, annak osztrák részvényeseitől és a Raiffeisen Bank orosz leányvállalatától.

Reakciók: a Raiffeisen szerint az orosz bíróság elfogult a Rasperia irányában, és jogsértőnek tartja az eljárást, amelynek tárgyalásán símaszkos, fegyveres emberek álltak a bírók mellett. Az orosz Kommerszantnak a cég szóvivője azt mondta, a kártérítés nem veszélyezteti a bank működését és pénzügyi stabilitását.

Miért fontos ez? A Reuters szerint az oroszországi Raiffeisennek 6 milliárd euró felhalmozott profitja van, azonban ehhez a szankciók miatt nem fér hozzá. Az osztrák bank a legnagyobb nyugati pénzintézet, amely továbbra is működik Oroszországban, emellett például az Unicredit és az OTP is folytatta oroszországi tevékenységét, utóbbi a profitjának egy részét haza is hozhatta.

Tágabb kontextus: az eset jól mutatja, hogy milyen kockázatokkal néznek szembe azok a nyugati vállalatok, amelyek közel három évvel Ukrajna lerohanása után sem hagyták el Oroszországot, abban a reményben, hogy egyszer vége lesz a háborúnak és a szankcióknak.

  • A kivonulás korábban sem volt könnyű, különösen a pénzintézetek számára, most pedig már legfeljebb csak akkor lehetséges, ha az anyavállalat megelégszik oroszországi érdekeltsége értékének pár százalékával. Az OTP már korábban is arra hivatkozott, hogy nem akarja elbukni befektetése nagy részét.
  • Az Európai Központi Bank és az amerikai pénzügyminisztérium is többször felszólította oroszországi kitettségének csökkentésére, illetve a kivonulásra a Raiffeisent, amely erre vonakodva reagált, hangsúlyozva (az OTP-hez hasonlóan) ottani tevékenységének visszafogását.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLelepleződött a trükk, ami miatt sokkal erősebbnek látszott OroszországOlyan nagy összegben kényszerhiteleztek orosz bankok hadiipari vállalatokat, mint a hivatalos védelmi büdzsé. Kérdés, hogy visszafizetik-e valaha.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMáris megzavarták az orosz olajexportot az új amerikai szankciókHárom tankerhajó vesztegel Kína keleti partjainál, miután az Egyesült Államok újabb orosz hajókat vett fel szankciós listájára.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre jobban szenved az orosz energiaszektor a háború és a szankciók miattA költségvetési bevételek harmadát adó ágazat eddig jól teljestett, de egyre több probléma nehezíti a működését, amit az orosz fogyasztók is meg fognak érezni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPutyin nem kapott szankciókerülő pénzrendszert, csak önfényezési lehetőségetAz orosz elnök megmutathatta, hogy nincs elszigetelődve a nemzetközi porondon, de fontosabb kezdeményezései langyos fogadtatást kaptak a kazanyi BRICS-csúcson.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkValami nagyon nem stimmel az orosz szankciókkalHa a meghatározó orosz vállalatok profitjára néz az ember, nem tudná kitalálni, hogy Oroszország jelenleg a világ leginkább szankcionált országa.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ bíróság gazdasági szankció orosz-ukrán háború Oroszország OTP Raiffeisen Strabag szankció Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Fontos

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?