Hírlevél feliratkozás
A Raiffeisen Bank logója egy Lenin-szobor mögött Moszkvában. Forrás: AFP / Europress
Vámosi Ágoston
2025. január 23. 13:43 Pénz, Világ

Jól fizet az orosz biznisz, csak lehet, hogy elveszik a profitot

Több mint kétmilliárd euró (820 milliárd forint) kártérítést kell fizetnie a Raiffeisen Bank oroszországi leányvállalatának egy orosz bíróság hétfői ítélete szerint. A Raiffeisen fellebbez az ítélettel szemben, de kénytelen lesz a kártérítés fedezésére céltartalékot elkülöníteni. 

Előzmények: a Raiffeisen 2023 decemberében az osztrák Strabagban vásárolt volna 28 százalékos részesedést a Rasperia befektetési társaságtól 1,5 milliárd euróért. Az üzlet lehetővé tette volna, hogy az osztrák bankcsoport kivonja az orosz leányvállalatánál felhalmozódott profit egy részét, amelyhez Ukrajna orosz lerohanása óta nem fér hozzá, pedig azóta is szépen gyarapszik.

  • Az Oleg Gyeripaszka orosz oligarchához köthető Rasperia az amerikai kormány szankciója alatt áll, ezért nem jött össze az üzlet. A társaság ezután követelt kártérítést a – részben szintén Gyeripaszka-érdekeltség – Strabagtól, annak osztrák részvényeseitől és a Raiffeisen Bank orosz leányvállalatától.

Reakciók: a Raiffeisen szerint az orosz bíróság elfogult a Rasperia irányában, és jogsértőnek tartja az eljárást, amelynek tárgyalásán símaszkos, fegyveres emberek álltak a bírók mellett. Az orosz Kommerszantnak a cég szóvivője azt mondta, a kártérítés nem veszélyezteti a bank működését és pénzügyi stabilitását.

Miért fontos ez? A Reuters szerint az oroszországi Raiffeisennek 6 milliárd euró felhalmozott profitja van, azonban ehhez a szankciók miatt nem fér hozzá. Az osztrák bank a legnagyobb nyugati pénzintézet, amely továbbra is működik Oroszországban, emellett például az Unicredit és az OTP is folytatta oroszországi tevékenységét, utóbbi a profitjának egy részét haza is hozhatta.

Tágabb kontextus: az eset jól mutatja, hogy milyen kockázatokkal néznek szembe azok a nyugati vállalatok, amelyek közel három évvel Ukrajna lerohanása után sem hagyták el Oroszországot, abban a reményben, hogy egyszer vége lesz a háborúnak és a szankcióknak.

  • A kivonulás korábban sem volt könnyű, különösen a pénzintézetek számára, most pedig már legfeljebb csak akkor lehetséges, ha az anyavállalat megelégszik oroszországi érdekeltsége értékének pár százalékával. Az OTP már korábban is arra hivatkozott, hogy nem akarja elbukni befektetése nagy részét.
  • Az Európai Központi Bank és az amerikai pénzügyminisztérium is többször felszólította oroszországi kitettségének csökkentésére, illetve a kivonulásra a Raiffeisent, amely erre vonakodva reagált, hangsúlyozva (az OTP-hez hasonlóan) ottani tevékenységének visszafogását.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLelepleződött a trükk, ami miatt sokkal erősebbnek látszott OroszországOlyan nagy összegben kényszerhiteleztek orosz bankok hadiipari vállalatokat, mint a hivatalos védelmi büdzsé. Kérdés, hogy visszafizetik-e valaha.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMáris megzavarták az orosz olajexportot az új amerikai szankciókHárom tankerhajó vesztegel Kína keleti partjainál, miután az Egyesült Államok újabb orosz hajókat vett fel szankciós listájára.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre jobban szenved az orosz energiaszektor a háború és a szankciók miattA költségvetési bevételek harmadát adó ágazat eddig jól teljestett, de egyre több probléma nehezíti a működését, amit az orosz fogyasztók is meg fognak érezni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPutyin nem kapott szankciókerülő pénzrendszert, csak önfényezési lehetőségetAz orosz elnök megmutathatta, hogy nincs elszigetelődve a nemzetközi porondon, de fontosabb kezdeményezései langyos fogadtatást kaptak a kazanyi BRICS-csúcson.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkValami nagyon nem stimmel az orosz szankciókkalHa a meghatározó orosz vállalatok profitjára néz az ember, nem tudná kitalálni, hogy Oroszország jelenleg a világ leginkább szankcionált országa.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ bíróság gazdasági szankció orosz-ukrán háború Oroszország OTP Raiffeisen Strabag szankció Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Gergely Péter
2025. március 26. 17:17 Pénz

Revolut, Wise és BinX, mire lehetnek ezek jók egy magyar cégnek?

Vannak előnyeik, de a magyar fintech szolgáltató a külkereskedelemhez nem passzol, nemzetközi versenytársai pedig az áfakörös működésnél esnek ki.

Stubnya Bence
2025. március 26. 16:21 Pénz, Vállalat

Máltai bankot venne az OTP a helyi sajtó értesülése szerint

Az értesülést az OTP nem kommentálja, de ha tényleg megvenné a HSBC helyi leányát, ez lehetne az első Kelet- és Közép-Európán kívüli leányvállalata.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.