Hírlevél feliratkozás
Kircsi András
2018. június 28. 17:27 Pénz

Azért gyengül a forint, mert most nem vagyunk jó befektetés

Lehet agyalni azon, hogy mégis miért gyengül a forint, miért minket vesznek elő megint a spekulánsok, amikor a magyar gazdaság fundamentumai alapvetően rendben vannak, de erre a válasz piaci, befektetési szempontból elég prózai.

Elég egy pillantást vetni arra, milyen reálhozamot kínál Magyarország egy forintban befektető külföldinek, és máris elég tiszta képet kapunk arról, hogy miért nem állnak sorba a forintos eszközökért.

A szemléltetéshez azokat a régiós országokat választottuk ki, amelyek saját pénzzel, így önálló monetáris politikával rendelkeznek. Összehasonlításképp ábrázoltuk mellettük az USA és az eurozóna reálkamatát is, hogy lássuk, milyen kockázatmentes hozamot nyújtanak azok a térségek, ahol tudjuk, hogy a leginkább biztonságban van a pénzünk.

A reálkamatok kiszámításánál 2019 első negyedévének inflációs várakozásait vettük figyelembe: az akkorra becsült inflációt vontuk ki az adott ország jelenlegi jegybanki alapkamat-szintjéből. Egy megvásárolt államkötvény esetében nagyságrendileg ezt a különbséget tudják realizálni a befektetők, a kockázat pedig az adott deviza esetleges leértékelődése.

 

 

Ahogy látjuk, Magyarország nem éppen a legjobb befektetés, a 0,9 százalékos alapkamat mellé 3,2 százalék infláció jár jövőre, ami azt jelenti, hogy kockázatmentes forint eszközökben 2,3 százalékot bukunk a megtakarításunkon.

Ha ehhez hozzávesszük azt, hogy mondjuk Csehország vagy Lengyelország gazdasági mutatói finoman szólva sem gyengébbek, mint a magyar, nem lepődhetünk meg azon, hogy nem a forintos állampapírok a legszexibb befektetési termékek mostanában.

Érdekes megvizsgálni az amerikai és az eurózónás reálkamatot is, jelenleg mindkettő magasabb, mint a magyar.

Valószínűleg nem sokszor fordult elő ez a történelemben, de ha a világ legerősebb devizájának számító dollárt veszek ma a pénzemből és amerikai állampapírba fektetem, magasabb hozamot érek el, mintha ugyanezt forintban tenném.

Ha hozzávesszük azt is, hogy dollárban vagy forintban kockázatosabb-e tartani a pénzünket, akkor rögtön könnyebb együtt éreznünk a nemzetközi spekulánsokkal.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz alapkamat forint kötvényhozam Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Gergely Péter
2025. március 26. 17:17 Pénz

Revolut, Wise és BinX, mire lehetnek ezek jók egy magyar cégnek?

Vannak előnyeik, de a magyar fintech szolgáltató a külkereskedelemhez nem passzol, nemzetközi versenytársai pedig az áfakörös működésnél esnek ki.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.