Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. április 25. 16:01 Pénz

Sikertelenül lázadtak az amerikai óriásvállalatok részvényesei a KPMG ellen

Nehéz hetet élt meg a világ egyik legnagyobb könyvvizsgálója, a holland székhelyű KPMG. Egy héten belül két jelentős ügyfelének a részvényesei is megpróbáltak megszabadulni a KPMG-től, mivel a közelmúltban több olyan botrányuk is volt, amelyekért a könyvvizsgálót is felelőssé tették.

Az egyik érintett az egyik legnagyobb amerikai cég, a General Electric (GE), amely a legrégebbi amerikai ügyfele a KPMG-nek, közel 110 éve dolgozik neki a könyvvizsgáló. A másik pedig a világ második legértékesebb bankja, a Wells Fargo, amelynek 87 éve partnere a KPMG. A Wells két éve a legnagyobb bank is volt piaci kapitalizáció alapján, de éppen a sorozatos csalásai miatt szorult le az első helyről.

2016-ban derült ki, hogy a bank az ügyfelei tudta nélkül mintegy két millió számlát nyitott meg, hogy saját részvényesei előtt villoghasson. Emellett a bank több ezer dolgozója olyan szolgáltatásokat (például autóbiztosításokat) tukmált rá ügyfeleire, amelyekre semmi szükségük nem volt. Az eset miatt egymilliárd dolláros büntetést terveznek kiszabni a bankra.

A General Electricnek pedig több mint felére esett a tőzsdei értéke tavaly a pénzügyi nehézségei miatt. Ez részben azért történt meg, mert a biztosítási részlegénél alaposan elszámolták magukat. Bár a GE a 2008-as válság után eladta az üzletágat, több milliárd dollárnyi kötelezettséget magánál tartott, a megkötött biztosítások kifizetésének fedezetére.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkFelszabdalhatja magát Magyarország egyik legnagyobb beruházójaA GE megvizsgálja annak a lehetőségét, hogy külön vállalatokba szervezze a főbb egységeit, ami tökéletes ellentéte az elmúlt évtizedek törekvéseinek.

A nehézségek miatt a jelentősen átalakítanák a céget, és a sokáig a legértékesebb amerikai vállalatnak számító GE-t a három fő tevékenysége, a repülés, az energetika és az egészségügyi berendezések gyártására koncentrálva szerveznék újjá. A GE az egyik legnagyobb magyar vállalat, így Magyarországot is érinthetik az átalakítások, a tizenegy itteni gyárában több mint 10 ezren dolgoznak.

Hiába nehezen érthető, hogy a cégek törvényes működéséért felelős KPMG-n hogyan siklottak át a szabálytalanságok felett, végül mindkét cég vezetése kitartott a KPMG mellett. A GE azzal érvelt, hogy a hosszú közös múltjukból adódóan a KPMG-nek komoly tudása van a cégről, így az a gazdaságos és hatékony megoldás, ha nem változtatnak. A két cég tavaly összesen 200 millió dollárt fizetett a szolgáltatásaiért.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz general electric kpmg Wells Fargo Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.