Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2017. december 22. 15:31 Élet, Pénz

Katasztrofális volt 2017, még jó, hogy nincs éghajlatváltozás

Világszerte 306 milliárd dollárnyi gazdasági kárt okoztak a természeti, illetve az ember mulasztás miatt bekövetkező katasztrófák 2017-ben – derül ki a Swiss RE biztosító becsléséből. Ez hatalmas ugrás a 2016-os 188 milliárdhoz képest, és az elmúlt tíz év 190 milliárdos átlagát is jó 60 százalékkal meghaladja.

A svájci óriás viszontbiztosító évente megjelenő elemzései szerint 2007 óta mindössze egyetlen olyan év volt, amikor a katasztrófák miatt ennél is nagyobb veszteséget keletkezett. A 2011-es 440 milliárd dollárban azonban jelentős szerepet játszott a fukusimai erőműben történt baleset.

 


A katasztrófák nagy részért egyébként nem az emberek okolhatók: az emberi mulasztás közvetlenül csak 6 milliárd dollárnyi kárt eredményezett az idén. Ez még kevesebb is, mint az egy évvel korábbi. Az anyatermészet azonban különösen a második félévben nem kegyelmezett. Ráadásul, mintha csak a klímaváltozás tagadóinak szeretne üzenni, a legtöbbször az Egyesült Államokban csapott le (igaz, mivel ott relatíve magas a GDP, ezért fajlagosan nagyobb károkat okoznak a természeti katasztrófák).

Augusztusban és szeptemberben három hurrikán (Harvey, Irma, és Maria) is tombolt a karibi térségben, Floridában és Texasban, több mint 90 milliárd dollárnyi kárt okozva. Utóbbi szám ráadásul még emelkedhet, a károk felmérése ugyanis azóta is zajlik. Ezzel egyébként 2017 késő nyara – kora ősze volt minden idők második legdurvább hurrikánszezonja Amerikában. A mostani triónál több problémát csak a 2005-ben lecsapó hármas (Katrina, Rita és Wilma) okozott.

Az extrém időjárási körülményekkel azonban nem csak az USA déli részén élőknek kellett megküzdenie az idén. Február és május között országszerte öt komolyabb vihar okozott milliárdos károkat, az elmúlt hónapokban pedig a lakóövezeteket is elérő kaliforniai erdő- és bozóttüzek. Utóbbiakat ráadásul még mindig nem sikerült teljesen megfékezni, így az eddig becsült 7,3 milliárd dolláros kár még tovább emelkedhet.

Azzal egyébként, hogy a természeti katasztrófák egy jelentős része az Egyesült Államokban történt megugrott a biztosított káresemények aránya. A 306 milliárd dollárból 136 milliárdnyi volt ilyen, ami több, mint duplája a tavalyinak, és amióta mérik (azaz 1970 óta) a harmadik legmagasabb érték.

Persze nem csak az USA-ban okozott gondokat a természet. Szeptember közepén Mexikóban földrengés, az év korábbi szakaszában Ausztráliában négy trópusi ciklon pusztított, míg Európában az április extrém hideg és a nyári hőség okozott gondokat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Pénz biztosítás hurrikán katasztrófa Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.