Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2017. október 27. 13:04 Pénz, Világ

Feje tetejére állítják az adórendszert Romániában, és senki sem tudja, mi lesz belőle

A román kormány a korábbi tiltakozások ellenére megerősítette, hogy 2018-tól alaposan átalakítja az adórendszert. Bukarestben egyszerre olyan sok mindenhez nyúlhatnak hozzá, hogy egyelőre nem látni, mi lesz a nagy reform hatása. A közvéleménykutatások szerint az alkalmazottak semmi jót nem várnak. Magyar szemmel sem árt követni az eseményeket, hiszen a beruházásokért régiós adóversenyben vagyunk.

Drasztikus húzásra szánta el magát a román kormány, amikor úgy döntött, hogy 

a társadalombiztosítási járulékot ezentúl nem a munkaadókkal, hanem szinte teljes egészében a munkavállalókkal fizetteti meg.

A cégek eddig a bruttó fizetés 22,75 százalékét fizették be járulékok formájában, jövőre azonban ez szinte eltűnik, 2,25 százalékra olvad. Az alkalmazottak ma 16,5 százalékos terhet viselnek, jövőre azonban 35 százalékot fognak. A bruttó fizetésekhez mért teljes járulék aránya tehát összességében 39,25 százalékról 37,25-re mérséklődik, csak éppen a munkavállalókra helyeződik át szinte minden teher.

Ez azt jelenti, hogy a dolgozók csak akkor maradhatnak nettóban a pénzüknél, ha a munkaadójuk megemeli a bruttó bérüket, amire elvileg az ad lehetőséget, hogy a cég járulékterhei csökkennek. Egy felmérés szerint azonban ebben alig bíznak az emberek, akik sokkal inkább arra számítanak, hogy a munkaadójuk nem lesz olyan gáláns, hogy teljes mértékben kompenzálja a változtatások miatti kiesést. Azaz a cég a számára kedvező helyzetben lecsíp egy darabot a dolgozó fizetéséből.

A helyzet persze korántsem ennyire egyszerű. A kormány természetesen látja az intézkedés veszélyeit, és ezért 30 százalékkal megemeli a minimálbért, vagyis a cégek egy részét eleve rákényszeríti a béremelésre. A bruttó minimálbér januártól így 1900 lej lehet (ami egyébként 128 ezer forintnak felel meg, és még mindig elmarad a magyar bruttó 138 ezres összegtől.)

Emellett két intézkedéssel is kompenzálni szeretne a kormány: egyrészt 16-ról 10 százalékra csökken a személyi jövedelemadó, másrészt visszavágnak a kötelező magánnyugdíjpénztári járulékból is. Romániában a magánnyugdíjpénztárakba 2008 óta köteles belépni minden 35 év alatti munkavállaló, jelenleg mintegy 7 milliós a pénzintézetek tagsága, és a GDP közel 4 százalékára rúg a vagyonuk. A terv szerint jövő évtől kezdve a jelenlegi 5,1 százalék helyett csak a bruttó fizetés 3,7 százalékát lenne kötelező ebbe a második nyugdíjpillérbe utalni.

 


A kisebb cégeket azzal is megpróbálja fizetésemelésre ösztökélni Bukarest, hogy a 16 százalékos társasági adó helyett 1 százalékos bevétel arányos adót szab ki rájuk. Ez a szabály már most is él, de csak az évi 500 ezer euró alatti bevételt elérők számára. A változás az lenne, hogy a sapkát évi 1 millió euróra emelik. Ezzel becslések szerint 450 ezer román kisvállalkozás kerülhet be a bevételarányos adózásba, és kerülhet ki a tao fizetése alól. A kritikusabb elemzői hangok azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy alig látni hatástanulmányt a tervekkel kapcsolatban, és így elég nagy a bizonytalanság abban, hogy a valóságban mi fog történni jövőre.

Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ adó adórendszer Románia Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.