A Monetáris Tanács kész a monetáris kondíciók további lazítására, és ezzel összhangban vizsgálja az alkalmazandó nemhagyományos eszközöket
– szól az MNB kamatdöntés utáni közleményének utolsó mondata. Ez egy új, viszonylag erős, még ha nem is teljesen konkrét utalás, amivel a jegybank jelzi: még nem állt le, még lazább kamatfeltételeket szeretne.
A jegybank monetáris tanácsa egyébként változatlanul 0,9 százalékon hagyta az alapkamatot kedden, az egynapos jegybanki betét kamata pedig mínusz 0,15 százalékon maradt. Az elemzők többsége nem is várt változást.
Ugyanakkor az utóbbi hetekben több módon is jelezték az MNB-s döntéshozók, hogy még alacsonyabb hosszú kamatlábakat szeretnének látni, és arra is lehetett következtetni, hogy örülnének, ha a mostaninál gyengébb lenne a forint. A “nemhagyományos” eszközök emlegetése utóbbi szempontból célt is ért, a forint 308-ról egészen 310-ig ugrott az euróval szemben.
De mit jelent az, hogy nemhagyományos eszköz? Ez a monetáris politikai körökben utóbbi évtizedében főleg a nagy jegybanki másodpiaci kötvényvásárlásokat, más néven a mennyiségi lazítást jelentett, és tényleg, egy MNB-s QE-program téma lett a piacon az utóbbi időben. Ezzel valóban lehetne érdemben csökkenteni a kötvényhozamokat, csak annyi vele a gond, hogy duzzadna tőle az MNB jelenleg 9150 milliárd forintos mérlegfőösszege. Semmiképp nem csoda, hogy ezen a kedden még nem kötelezte el magát a jegybank egy ilyen program mellett, hiszen sok múlik az Európai Központi Bank csütörtöki döntésén. Itt nem kizárt, hogy bejelentik az európai mennyiségi lazítási program lassú kivezetését, ami az MNB mozgásterét is korlátozhatja.
Pénz
Fontos