Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2017. szeptember 29. 23:29 Pénz, Tech

Dicstelenül távozott a mohón adathabzsoló cég vezetője, aki 150 millió ember adatait juttatta bűnözők kezébe

Némi unszolás után lemondott egy lakossági hitelminősítősítéssel foglalkozó cég vezérigazgatója, miután egy hekkertámadásban gyakorlatilag lenullázódott a cég hitelessége. Az Equifax az egyike annak a három cégnek, amelyek az amerikaiak hiteltörténetét rakják össze főleg bankok megbízásából – a másik kettő a TransUnion és az Experian -, a most lemondott vezérigazgató, Robert F. Smith volt az, aki dinamikusan növekvő óriáscéget csinált a korábban unalmasnak tűnő kis háttércégből.

A történet maga elég félelmetes. A cég elsősorban arra építette a brandjét, hogy milyen nagy gondot fordítanak a náluk elhelyezett érzékeny adatok biztonságára. Ehhez képest miután feltörték a cég adatbázisát, és ellopták 143 millió ügyfél személyes adatait, köztük kétszáz-kétszázezer ember kórtörténetét és hitelkártya-adatait, a cég heteket várt, mire bejelentette a támadást.

A folytatás még sötétebb, az ilyen esetek után ugyanis gyorsan fel szoktak tűnni az ellopott adatok az internet Tor-on keresztül elérhető zugain működő illegális piactereken. Most viszont szó sincs ilyesmiről, ami akár arra is utalhat, hogy egy szofisztikált, stratégiai gondolkodású fél szerezte meg az adatokat. Tovább ront a helyzeten, hogy a legtöbben úgy kerülhettek az áldozatok közé, hogy fogalmuk sem lehetett róla, hogy az Equifax egyáltalán kezeli az adataikat.

Az Egyesült Államokban szinte lehetetlen normális életet élni jó hiteltörténet nélkül: nem csak hitelkártyához, hanem biztosításhoz vagy lakásbérléshez is nélkülözhetetlen. A hiteltörténet viszont rengeteg adatelemzéssel jár, amit a pénzügyi szolgáltatók inkább kiszerveztek olyan cégeknek, mint az Equifax. Ezek viszont az utóbbi években igen agresszívan próbálták növelni bevételeiket, többek között adatok értékesítésével. A botrányban az is kiderült, hogy a most ellopott adatokat az Equifax nem titkosította sehogy, egyszerű text formában tároltak érzékeny adatokat.

A cég részvényárfolyama 140 dollárról 92 alá bukott az adatlopás kezelése körüli botrány miatt, ami azért jelzi, hogy vannak korlátai ennek az üzleti modellnek. A történet további oldalairól a BusinessWeekben és a New York Timesban érdemes többet olvasni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Tech egyesült államok equifax kiberbiztonság lakossági hitelminősítés Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Gergely Péter
2025. március 26. 17:17 Pénz

Revolut, Wise és BinX, mire lehetnek ezek jók egy magyar cégnek?

Vannak előnyeik, de a magyar fintech szolgáltató a külkereskedelemhez nem passzol, nemzetközi versenytársai pedig az áfakörös működésnél esnek ki.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.