Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

Csak 8 százalékos minimálbér-emelést tartanak reálisnak a munkaadók a vártnál gyengébb harmadik negyedéves GDP-adat miatt, 10 százalékot pedig csak akkor, ha az állam csökkenti az adóterheiket – értesült a Világgazdaság.

Miért fontos ez? A versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fóruma (vkf) most tárgyal a jövő évi minimálbérről és a garantált bérminimumról, előbbi 8 százalékos emelése pedig nagyon gyenge rajt lenne a 2027-28-as kormánycélokhoz, de még a 10 százalékos sem lenne megbízhatóan elég.

  • A kormány célja, illetve várakozása, hogy 2027-28-ra (az időzítés nem egyértelmű) a bruttó átlagbér egymillió forintra emelkedik, a minimálbérnek pedig az – ennél durván tizedével kevesebb – rendszeres bruttó átlagbér feléhez kellene felzárkóznia.
  • A minimálbér ekkorra egyébként ezer eurónak felelne meg, de nem világos, hogy ez csak egy hangzatos kerek összeg, vagy a jelenleginél jóval gyengébb forint-euró árfolyamot feltételez.

Számokban: a legfrissebb, augusztusi KSH-adatok szerint:

  • a bruttó átlagkereset 628,8 ezer forint volt (ez nőne egymillióra);
  • a rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi külön juttatás nélküli) bruttó átlagkereset 601,3 ezer forinton állt (ennek jövőbeni 50 százalékára kellene nőnie a minimálbérnek);
  • de a minimálbér jelenleg még csak 266,5 ezer forint;
  • a garantált bérminimum pedig 326 ezer forint.

Felülnézet: a szaktárca a vkf-egyeztetések előtt a Portfolio szerint úgy számolt, hogy 2027-ig a minimálbérnek minden évben 12 százalékkal kellene emelkednie a fenti célok eléréséhez. A várakozás ugyanis az, hogy a rendszeres bruttó bér (jelenleg kerekítve 600 ezer forint) 2027-re durván 750 ezer forintra nő, ezért akkorra a minimálbérnek 375 ezer forinton kellene állnia.

  • Ezek a meglehetősen ambiciózus várakozások az asztalon lévő jelenlegi ajánlatokkal azonban csak akkor érhetők el, ha gyengébb kezdés után 2026-tól jókora emelések jönnek, amihez dübörgő gazdaság kellene. Ha a jelenlegi tárgyalások több évre szóló megállapodással zárulnak – amire van esély -, akkor erről is láthatunk majd részleteket.
  • Ha viszont csak 10 százalékkal emelkedik a minimálbér, akkor az jövőre 293,15 ezer forint lesz, a garantált bérminimum 7 százalékos emelése pedig 348,82 ezer forintot eredményezne.

Alulnézet: sokaknak lehet fontos körülmény, hogy a minimálbér kevesebb (jelenleg 214 ezer) munkavállaló jövedelmét határozza meg, mint a garantált bérminimum, utóbbi 325 ezer embert érint közvetlenül.

  • Ebből az is következik, hogy a minimálbér csak úgy tud felzárkózni a rendszeres bruttó átlagbér feléhez, ha a garantált bérminimum eközben jóval kisebb mértékben emelkedik. Az utóbbi dinamikusabb emelkedése ugyanis logikusan feljebb tolná az összesített átlagot, vagyis az átlag 50 százalékát is, amit így a minimálbérrel nem lehetne időben utolérni.

Mi várható? Hosszabb távon a garantált bérminimum és a minimálbér értéke összeolvadhat, a mai rendszert átvehetné az ágazati bérminimumok megállapodása, bár ezt jelenleg a kormány nem támogatja.

  • A munkaadók a gyengébb GDP-növekedés, azaz a rosszabb gazdasági kilátások miatt tartanak reálisnak kisebb béremelést, ám ha nincs megállapodás a munkavállalókkal, akkor a kormány dönthet akár a fejük felett is.

Mit mondanak ők? A VKF tárgyalások javában folynak, és Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára kedden az Egyensúly Intézet sajtóreggelijén hangsúlyozta, a minimálbér emelése kapcsán a 10 százalék csak tárgyalási alap. A vg.hu szerint azonban jelenleg ez is csak adóteher-csökkentéssel értelmezhető ajánlat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk„Egyszerű matematikai kérdéssé” válhat félmillió magyar jövő évi béremeléseA garantált bérminimum marad, de túl sokat nem nőhet, ha 2027-re a rendszeres átlagkereset 50 százalékára szeretnék növelni a legalacsonyabb béreket.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat egymilliós átlagbér garantált bérminimum minimálbér tárgyalás Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.