Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

Csak 8 százalékos minimálbér-emelést tartanak reálisnak a munkaadók a vártnál gyengébb harmadik negyedéves GDP-adat miatt, 10 százalékot pedig csak akkor, ha az állam csökkenti az adóterheiket – értesült a Világgazdaság.

Miért fontos ez? A versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fóruma (vkf) most tárgyal a jövő évi minimálbérről és a garantált bérminimumról, előbbi 8 százalékos emelése pedig nagyon gyenge rajt lenne a 2027-28-as kormánycélokhoz, de még a 10 százalékos sem lenne megbízhatóan elég.

  • A kormány célja, illetve várakozása, hogy 2027-28-ra (az időzítés nem egyértelmű) a bruttó átlagbér egymillió forintra emelkedik, a minimálbérnek pedig az – ennél durván tizedével kevesebb – rendszeres bruttó átlagbér feléhez kellene felzárkóznia.
  • A minimálbér ekkorra egyébként ezer eurónak felelne meg, de nem világos, hogy ez csak egy hangzatos kerek összeg, vagy a jelenleginél jóval gyengébb forint-euró árfolyamot feltételez.

Számokban: a legfrissebb, augusztusi KSH-adatok szerint:

  • a bruttó átlagkereset 628,8 ezer forint volt (ez nőne egymillióra);
  • a rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi külön juttatás nélküli) bruttó átlagkereset 601,3 ezer forinton állt (ennek jövőbeni 50 százalékára kellene nőnie a minimálbérnek);
  • de a minimálbér jelenleg még csak 266,5 ezer forint;
  • a garantált bérminimum pedig 326 ezer forint.

Felülnézet: a szaktárca a vkf-egyeztetések előtt a Portfolio szerint úgy számolt, hogy 2027-ig a minimálbérnek minden évben 12 százalékkal kellene emelkednie a fenti célok eléréséhez. A várakozás ugyanis az, hogy a rendszeres bruttó bér (jelenleg kerekítve 600 ezer forint) 2027-re durván 750 ezer forintra nő, ezért akkorra a minimálbérnek 375 ezer forinton kellene állnia.

  • Ezek a meglehetősen ambiciózus várakozások az asztalon lévő jelenlegi ajánlatokkal azonban csak akkor érhetők el, ha gyengébb kezdés után 2026-tól jókora emelések jönnek, amihez dübörgő gazdaság kellene. Ha a jelenlegi tárgyalások több évre szóló megállapodással zárulnak – amire van esély -, akkor erről is láthatunk majd részleteket.
  • Ha viszont csak 10 százalékkal emelkedik a minimálbér, akkor az jövőre 293,15 ezer forint lesz, a garantált bérminimum 7 százalékos emelése pedig 348,82 ezer forintot eredményezne.

Alulnézet: sokaknak lehet fontos körülmény, hogy a minimálbér kevesebb (jelenleg 214 ezer) munkavállaló jövedelmét határozza meg, mint a garantált bérminimum, utóbbi 325 ezer embert érint közvetlenül.

  • Ebből az is következik, hogy a minimálbér csak úgy tud felzárkózni a rendszeres bruttó átlagbér feléhez, ha a garantált bérminimum eközben jóval kisebb mértékben emelkedik. Az utóbbi dinamikusabb emelkedése ugyanis logikusan feljebb tolná az összesített átlagot, vagyis az átlag 50 százalékát is, amit így a minimálbérrel nem lehetne időben utolérni.

Mi várható? Hosszabb távon a garantált bérminimum és a minimálbér értéke összeolvadhat, a mai rendszert átvehetné az ágazati bérminimumok megállapodása, bár ezt jelenleg a kormány nem támogatja.

  • A munkaadók a gyengébb GDP-növekedés, azaz a rosszabb gazdasági kilátások miatt tartanak reálisnak kisebb béremelést, ám ha nincs megállapodás a munkavállalókkal, akkor a kormány dönthet akár a fejük felett is.

Mit mondanak ők? A VKF tárgyalások javában folynak, és Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára kedden az Egyensúly Intézet sajtóreggelijén hangsúlyozta, a minimálbér emelése kapcsán a 10 százalék csak tárgyalási alap. A vg.hu szerint azonban jelenleg ez is csak adóteher-csökkentéssel értelmezhető ajánlat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk„Egyszerű matematikai kérdéssé” válhat félmillió magyar jövő évi béremeléseA garantált bérminimum marad, de túl sokat nem nőhet, ha 2027-re a rendszeres átlagkereset 50 százalékára szeretnék növelni a legalacsonyabb béreket.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat egymilliós átlagbér garantált bérminimum minimálbér tárgyalás Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Stubnya Bence
2024. november 18. 06:09 Közélet

Sok családnak spórolna havi százezer forintot a kormány új kollégiumokkal

Saját elmaradását hozná be a kormány a leporolt tervekkel, ami azért is fontos lenne, mert egy bérelt szoba már minimum ötször drágább, mint a kollégium.

Elek Péter
2024. november 15. 16:11 Közélet

Lesz helikopterpénz a lakosságnak és a cégeknek, de ez nagyon sokba fog nekünk kerülni

Csak akkor érhető el a jövőre tervezett gyors gazdasági növekedés, ha a költségvetés és a jegybank is elkezdi szórni a pénzt.

Fontos

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.