Olyan ütést kapott a magyar gazdaság, hogy a kormány szerint csak egy év múlva áll talpra
Az elemzői várakozásokat is alulmúlóan, 0,7 százalékkal esett vissza Magyarország bruttó hazai termékének (GDP) volumene az idei év harmadik negyedévében a tavalyi év hasonló időszakához képest a Központi Statisztikai Hivatal szerdán publikált adatai alapján.
Az előző negyedévhez képest is 0,7 százalékkal esett vissza a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adat alapján a magyar gazdaság teljesítménye.
Az első három negyedévben így összesen 0,7 százalékkal volt erősebb a gazdasági teljesítmény, mint a tavalyi első három negyedévben.
Alulnézet: a statisztikai hivatal első adatközlése még nem ad nagyon részletes képet arról, hogy milyen tényezők alakították a GDP változását, de az kiderült, hogy a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar hozzájárult, a szolgáltatások pedig fékezték a visszaesést.
Felülnézet: mivel az előző negyedévben is csökkent a GDP, a magyar gazdaság újra technikai recesszióba került. Az elmúlt kilenc negyedévből összesen háromban javult a gazdasági teljesítmény, a többiben stagnált vagy romlott. A magyar gazdaság így lényegében két éve stagnál.
A harmadik negyedéves visszaesés mértéke az elemzőket is meglepte, a Portfolio.hu által megkérdezett elemzők átlagosan 0,2 százalékos visszaesésre számítottak.
Mit mondanak ők? A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint elsősorban az ipari teljesítmény romlása áll a rossz adat mögött, a német autóipar tragikus állapota továbbra is negatív hatást gyakorol a hazai jármű- és akkumulátoriparra.
2025 harmadik negyedévétől nagy ugrásra számít a minisztérium. Ez azért is érdekes, mert eddig – az elmúlt hetekben – ezt az ugrást még 2025 elejére várták. („Lesz nagy csodálkozás, amikor az első negyedéves gazdasági számok majd 2025-ben kijönnek” – mondta Orbán Viktor október 18-án.)
Nem erős növekedési előrejelzésekben a kormány az elmúlt években – írtuk nemrég az előrejelzések és a valódi növekedési adatok összevetése alapján. A kormány az év elején az idei évre 4 százalékos növekedési célt lőtt be.
Reakció: abban nincs meglepetés, hogy a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar összesen 2 százalékponttal járult hozzá a visszaeséshez.
Az viszont meglepő, és alulmúlta várakozásokat, hogy a szolgáltatások növekedési hozzájárulása csak 1,2 százalékpont volt Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint, aki előzetesen 0,4 százalékos visszaesésre számított.
Mi várható? Az idei évre a frissebb előrejelzések 1,5 százalékos növekedést vártak, de a friss adat fényében ez már aligha fog össszejönni. „Már nem arról kell beszélnünk, hogy miként érhető el a 1,5 százalékos növekedés, hanem annak kell szurkolni, hogy elérhető legyen a 0,5 százalék” – írta erről Virovácz Péter.
A gyengébb áthúzódó hatás miatt már az is kétségessé vált, hogy jövőre a kormány által megcélzott 3-6 százalékos növekedési sáv alja elérhető legyen, az ING Bank jövő évi GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzése 2,9 százalékra módosult a korábbi 3 százalékról.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.