Akkor is nőne az Airbnb-adó Budapest belső kerületeiben, ha önálló városok lennének
Hétfő este megjelent annak a jogszabály-módosításnak a tervezete, amellyel jelentősen növelné a budapesti magánszálláshelyek adóterhét a Nemzetgazdasági Minisztérium. A tárcát vezető Nagy Márton már múlt héten jelezte, hogy megemelik a budapesti airbnb-zés adóját.
A tételes átalányadó évi összege a fővárosban közel négyszeresére, lakószobánként 150 ezer forintra emelkedik a korábbi 38400 forintról. A jogszabálytervezetet jövő hétfőig lehet véleményezni.
A módosítást egy idegenforgalmi mutatószámmal szabta Budapestre a minisztérium. Az adó ugyanis csak azokon a településeken emelkedik, ahol a vendégéjszakák száma meghaladja az évi 2 milliót*Egész pontosan azokon a településeken, ahol a tárgyi adóévet megelőző második évben a vendégéjszakák száma meghaladta a 2 milliót.. Ilyen város azonban csak egy van Magyarországon: Budapest. (pdf)
Számokban: tavaly Budapesten több mint 14 millió vendégéjszakát töltöttek el hazai és külföldi turisták. A főváros pesti belvárosi kerületei külön-külön is átlépték a jogszabályban rögzített kétmilliós számot.
A fővároson kívül a legtöbb vendégéjszakával Siófok büszkélkedhet. A Balaton fővárosa, Hajdúszoboszló és Hévíz az a három település, amelyek miatt nem lehetett egymillió éjszakában meghatározni az adóemelés határát.
Felülnézet: az adóemelést nem véletlenül szabta a fővárosra a kormányzat. Miközben Budapesten az airbnb-zés fokozza a lakhatási problémákat, a kisebb vidéki településeken nincs is alternatívája a magánszálláshelyeknek.
Tavaly több mint ötszáz olyan településen regisztrált vendégéjszakákat a statisztikai hivatal, ahol az adataik szerint nincsenek kereskedelmi szálláshelyek*Több mint ezer településen egyáltalán nem regisztrált vendégéjszakát a KSH.. Így ezeken a helyeken a magántulajdonban lévő házak-lakások kiadása biztosíthatja csak a turizmust.
Budapesten ezzel párhuzamosan úgy emelkedik rohamosan a magánszálláshelyek forgalma, hogy máshol is megszállhatnának a turisták. A rövidtávú lakáskiadás viszont szűkíti az albérleti piacon a kínálatot, felhajtva ezzel az árakat.
A fővárosban vannak olyan kerületek, ahol a covid-zuhanás ellenére is több mint tízszeresére nőtt a magánszálláshelyek forgalma az elmúlt tíz évben. Erzsébetvárosban már minden második vendégéjszakát magáningatlanokban töltik a turisták.
Mi várható? Az adóemelés önmagában nem fogja megoldani a budapesti lakhatási helyzetet, ennél komplexebb intézkedésekre lenne szükség. Nem véletlen, hogy téma a főpolgármester-választási kampányban is nagy hangsúlyt kapott.
A jogszabálytervezet szerint 2025-26-ban nem lehet majd nyilvántartásba vetetni új magánszálláshelyet Budapesten, jelentős engedmény viszont az a kitétel, hogy ez nem vonatkozik az idén év végéig kezdeményezett eljárásokra.