Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2024. július 30. 09:32 Közélet

Elbúcsúzhatunk a magyar málnától és egrestől, nehezen alkalmazkodik a felmelegedéshez az agrárium

A hosszú aszályok miatt egyre inkább ellehetetlenül egyes termények hazai termesztése, a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás pedig nem megy könnyen a hazai agráriumban.

Mi történt? A klímaváltozás miatt kialakuló nagyobb aszályok átalakítják a magyar mezőgazdaságot, emiatt például az itthon régebben nagy mennyiségben termelt málna szinte teljesen kiszorult a hazai termelésből, de a kajszi, a szőlő vagy az alma hazai termelésének sem tesznek jót a forró nyarak.

  • Néhány zöldségféle hazai termesztését is negatívan érinti a forróság, ide tartoznak például bizonyos saláta- és káposztafajták, például a brokkoli és a karfiol, a burgonya, vagy a paradicsom – derül ki a Pénzcentrum cikkéből.

Számokban: míg a nyolcvanas években 40-60 ezer tonna málna került le minden évben a magyarországi földekről, 2022-ben már csak 0,9 ezer tonna termett. A klímaváltozás mellett ebben nagy szerepet játszott a munkaerőhiány is, a korábbi termelőket és szedőket elszívta a jobban fizető ipar.

  • Az alma termésmennyisége 2013 és 2022 között 585 ezer tonnáról 280 ezer tonnára csökkent, a körtéé 36-ról 15 ezer tonnára, az egresé 1-ről 0,1-re a Qubit cikkében bemutatott adatok alapján.

Felülnézet: a 40 napot meghaladó, egybefüggő száraz időszakok jelenleg ritkán, átlagosan 20 évből maximum 1 évben fordulnak elő hazánk nagy részén, de van olyan forgatókönyv, amely szerint az évszázad végére ez az ország kb. 80 százalékán 2-5 évre emelkedhet – derül ki a Másfélfok.hu elemzéséből.

  • 2004 és 2023 között átlagosan 20-25 egymást követő napon volt szárazság az ország nagy részén, az évszázad végére az ország középső és északi területein viszont akár egy teljes hónapig nem lesz jelentősebb eső július és szeptember között.

Tágabb kontextus: a klímaváltozáshoz és az aszályhoz lehet alkalmazkodni, és lehet ellenük tenni. 

  • A vízgazdálkodási infrastruktúra fejlesztése, illetve talajmegőrzési és talajvédelmi intézkedések mellett szükség van a termelők és a helyi közösségek oktatására és támogatására is.
  • Az aszályok intenzitását pedig a klímaváltozás elleni globális fellépéssel, kibocsátáscsökkentéssel lehet kordában tartani.
  • Az innovatívabb agráriummal rendelkező országokban az új körülményekhez alkalmazkodó fajtákat nemesítenek, vagy más terményekre állnak át.

Igen, de: az alkalmazkodásnak is vannak határai, ezért nem kizárt, hogy bizonyos térségekben idővel fel kell adni a mezőgazdaságot, mert olyan mostoha feltételek alakulnak ki, amelyek közepette már nem lehet termelni – emlékeztet a Pénzcentrum.

  • A hőséghez jobban alkalmazkodó „génszerkesztett” vetőmagok vetése segíthetne a hozamingadozás csökkentésében, de ez nálunk tabu, pedig szakmai érvek a génszerkesztés ellen nehezen hozhatóak fel – mondta Raskó György egykori államtitkár, agrárvállalkozó a Hvg360-nak.
  • Növénynemesítéssel foglalkozó intézeteink szerinte súlyos anyagi és humánerőforrás-gondokkal küszködnek, így költséges, hosszú távon megtérülő nemesítésre nem vállalkozhatnak. A korszerű talajművelési technológiák használatára viszont vannak itthon jó példák.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHiába akarod elkerülni a génmódosított alapanyagú élelmiszereket, ez lehetetlenAbban a hisztérikus megközelítésben, amely Magyarországra is egyre jellemzőbb, nem sok értelme van a GMO-ellenességnek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVersenyhátrányba kerülhetnek a magyar gazdák, mégis nehezen váltanak a talajművelésbenA páréves távlatban sok előnnyel járó talajmegújító módszerek alkalmazása embrionális állapotban van, megnéztük egy helyszínen, hogy miért.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet aszály gyümölcs hőség klímaváltozás mezőgazdaság zöldség Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.