Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. július 26. 13:04 Adat, Közélet

Fontosak vagyunk Ukrajnának, de messze nem a legfontosabbak

Megpendítette a kormányinfón Gulyás Gergely, hogy Magyarország fontos kereskedelmi partnere Ukrajnának, de hozzátette, hogy a Lukoil olajszállítmányainak kijevi blokádja kapcsán kialakult – egymást zsarolással vádoló – vitában nem fogjuk ezt a kártyát kijátszani.

  • Kiemelte a miniszterelnökséget vezető miniszter a magyar áram- és üzemanyagexportot, ám a Magyarországról történő kivitelben számos további tényező is nagy súllyal szerepel.

Háttér: Kijevben az orosz Lukoil Szlovákia és Magyarország felé történő kőolajtranzitjának leállítása mellett döntöttek. Ennek nyomán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter már bejelentette, hogy Magyarország tovább vétózza az Ukrajna támogatásával kapcsolatos kifizetéseket az Európai Békekeretből. Az orosz kőolajat más szerepelők azonban továbbra is szállíthatják Ukrajnán keresztül.

Számokban: 2024 első négy hónapjában 290 milliárd forint értékű áru érkezett Magyarországról Ukrajnába, ami a teljes kivitel értékének csak másfél százalékát tette ki. Ennek több mint negyedét, 75 milliárd forintot az úgynevezett ásványi termékek tették ki, ebbe a körbe tartoznak a finomított üzemanyagok és az elektromos energia is. Emellett jelentős a gépek exportja is.

  • Az ukrán export jelentős az ásványi termékeknél, a kategóriához tartozó kivitel 14 százaléka irányult az országba, míg a többi termékkategóriában jellemzően a másfél százalékos átlag körül alakult az Ukrajnába irányuló szállítások értéke a teljes forgalomhoz képest.
  • Magyarország Lengyelország és Németország után Ukrajna harmadik legfontosabb külkereskedelmi partnere volt tavaly az uniós tagállamok közül, ám a magyar kivitel értéke az Európai Unióból érkező teljes export volumenének mindössze nyolc százalékát tette ki, míg annak közel egyharmada Lengyelországból érkezett.

Mi várható? Gulyás Gergely ma az üzemanyaghiány lehetőségét is felvetette, az adatok tükrében pedig jól látszik, hogy a külkereskedelmi kapcsolatok  befagyásával a magyar energiaszektornak is lenne veszítenivalója.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?A fegyverszállításokat ugyan nem tudja blokkolni Magyarország, de a támogatások kifizetését igen, és minden jel szerint meg is teszi, amíg lehet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyar olajellátás: „ha Al Caponéval üzletelsz, legyen B-terved”Nagyobb a füstje, mint a lángja a Lukoil-ügynek: nem valószínű, hogy az orosz olajipari cég ukrajnai szankcionálása komoly gondokat okozna a hazai energiaellátásban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet blokád kormányinfó külkereskedelem orosz-ukrán háború Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Torontáli Zoltán
2024. november 15. 06:02 Adat, Élet

Életet leheltek a Nagykörútba a turisták és a bevándorlók, az üzletek ötöde kicserélődött

Csökkent egy év alatt az üresen álló üzlethelyiségek száma, az új boltok láthatóan a turistákra lőnek, vagy az ázsiai diaszpóra üzemelteti őket.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.