Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. június 19. 06:00 Élet, Közélet

Inkasszóval és késlekedéssel szorítja a pénzügyi hurkot Budapesten a kormány

Újabb 2 milliárd forintot vont le Budapest számlájáról a Magyar Államkincstár, közben kiderült, hogy a kormány annyira blokkolja a fővárosnak járó uniós pályázati pénzeket, hogy az már Brüsszelből nézve is feltűnő.

Mi történt? Budapest beperelte az államot, mert szerinte aránytalanul magas a városra kivetett szolidaritási hozzájárulás. Karácsony Gergely főpolgármester rendre jogvédelmi kérelmet ad be, hogy a per befejezéséig ne lehessen a pénz aktuális részletét levonni, de a Fővárosi Ítélőtábla ezt megint elutasította – derült ki Varga Mihály pénzügyminiszter Facebook posztjából.

Számokban: a jogszabályok 2023-ban összesen 54 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást határoztak meg a fővárosnak. Varga Mihály most azt írja, eddig 30 milliárd forintot inkasszált a kincstár a fővárostól, amely jelenleg így is 5 milliárddal tartozik.

  • 408 milliárd forintnyi bevétellel és 465 milliárd forintnyi kiadással fogadták el 2022 végén a fővárosi önkormányzat 2023-as költségvetését.

Felülnézet: a szolidaritási hozzájárulást azoknak a településeknek kell megfizetni, amelyek magas helyi iparűzésiadó-bevételeket (hipa) érnek el, a kötelezettséget a gyakorlatban úgy teljesítik, hogy a települések számlájáról az összeget a kincstár levonja.

  • A hozzájárulás mértéke az egy lakosra jutó iparűzési adóalaphoz van kötve, és minél több adóztatható jövedelem van egy településen, annak egyre nagyobb részét kell az állam számára átengedni. Az Európa-rekorder magyar inflációban a vállalatok bevétele megnőtt, így az ahhoz kapcsolt hipa-alap is, de a szolidaritási hozzájárulás még jobban nőtt.

Előzmények: korábbi cikkünkben bemutattuk, hogy a rendszer a 2019-24-es önkormányzati ciklusban az ellenzéki vezetésű településeket jobban megterhelte, mint a fideszeseket, de utóbbiak számára is gondokat okozott.

  • 2022-ben az ellenzéki vezetésű nagyvárosok bevételeinek 8,4 százalékát vonta el ilyen módon a kormány, a fideszes önkormányzatoknál ez az arány 6,2 százalék volt.

Tágabb kontextus: a kormány-főváros szembenállás egy másik terepén, a pályázható uniós pénzek késlekedésében is új fejlemény van, ugyanis az Európai Bizottság a kormányak írt levélben tiltakozott az ügyben.

  • A Bizottság kifogásolja, hogy a fővárosi fejlesztéseknél a pályázatok 40 százalékát nem írták ki, míg vidéken ez az arány már csak 2 százalék – írja az Eurológus. Brüsszelből azt is közölték, hogy nem áll meg a magyar kormánynak az az érvelése, hogy a pénzek fel vannak függesztve, mert annak 45 százalékát ki tudnák fizetni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kormány Budapest elleni bunkósbotja néhány falun is nagyot ütSzámításaink szerint 400 milliárd forintot vett ki a kormány a települések költségvetéséből a szolidaritási hozzájárulással ebben az önkormányzati ciklusban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Közélet Budapest inkasszó kincstár kormány pályázat szolidarítási hozzájárulás uniós pénzek Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Vermes Nikolett
2024. szeptember 22. 17:48 Élet, Vállalat

Mit nyer egy vállalat, ha sok dolgozója sakkozik?

A sakk fejleszti az elemzőképességet, a hosszú távú tervezést és a gyors reagálást, ami különösen hasznos a pénzügyi-gazdasági szférában.

Torontáli Zoltán
2024. szeptember 21. 04:48 Élet, Vállalat

A kukásautó helyett mi visszük vissza a palackokat, mégsem csökken a szemétdíj

Havonta több százmillió palackot nem kell már a lakosoktól elszállítani, de ez semmit sem változtat a díjszabáson, mert azt nem a piac határozza meg.

Torontáli Zoltán
2024. szeptember 17. 14:18 Élet, Világ

Euróban számolva is milliárdos lehet az árvízkár Közép-Európában

Egyelőre a mentés a fontos, de több országban már kezdik felmérni a károkat.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. szeptember 27. 04:52 Tech, Világ

Mire jó az energiacímke, ha ekkora káosz van mögötte?

Itt egy A kategóriás mosógép, ajánlunk hozzá egy A+++-20%-os szárítót, tévéből viszont a G kategóriás a legújabb. Érthető? Nem csoda, ha nem, és erről nem a fogyasztók tehetnek.

Hajdu Miklós
2024. szeptember 26. 12:42 Vállalat

A német és az olasz kormány is halasztaná a belsőégésű motorok tiltását, az egyik legnagyobb gyártó szerint ez szürreális ötlet

Az autógyártók mellé állt két európai kormány is a környezetvédelmi normák lazításának ügyében, Carlos Tavares, a Stellantis-csoport vezetője szerint viszont ismert volt a határidő, és most eljött a verseny ideje.

Jandó Zoltán
2024. szeptember 26. 04:51 Adat, Vállalat

Kubatov Gábor elbüszkélkedett azzal, hogyan fojtogatja a rengeteg pénz a magyar focit

A Ferencváros ma már annyit fizet játékosainak, hogy a focistáknak anyagi szempontból az öt legfontosabb európai liga közé tartozó francia élvonal sem vonzó.