Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. március 22. 15:51 Közélet

Okozhat némi fejfájást az idetelepülő kínai akkugyáraknak az Unió új rendelete

Az unión kívüli gyártási fázisoknak is meg kell felelniük az EU-s normáknak az Európai Unió új, akkumulátoripart érintő rendelete szerint, ami főleg a kínai és a dél-koreai gyártóknak okozhat gondot, írja a Portfolio. A szabályozás fő célja a veszélyes anyagok használatának csökkentése, illetve átláthatóbbá tétele, és a szén-dioxid-kibocsátás mérséklése a cellák teljes életciklusa során.

Miért fontos ez? Az Európai Unió importra szorul az akkumulátorgyártáshoz szükséges alapanyagokból, ami akár 30 százalékkal is csökkenhet az akkumulátorok újrahasznosításával. A cellák összetevőit jórészt Kínából és más ázsiai országokból hozzák az unió területén működő akkumulátorgyárakba, amelyek jelentős részben szintén ezen országok vállalataihoz kapcsolódnak.

  • Magyarországot különösen érintik a szabályozás következményei, ugyanis az itt létesítendő üzemekről még a rendelet elfogadása előtt döntöttek a befektetők, arra számítva, hogy megkötések nélkül használhatják az ázsiai nyersanyagokat. A rendelet végrehajtásához ráadásul bonyolult technikai követelmények teljesítése is szükséges egy elemzés szerint.
  • A szabályozás kérdése 2020 végén került napirendre az európai zöld megállapodás részeként, a környezet védelme mellett a belső piac megerősítését is célozva. Az uniós törekvéshez hasonló elgondolások ráadásul nem ismeretlenek az ágazatban, már a múlt évtized végén is voltak elképzelések az ellátási láncok átláthatóbbá tételére.

Számokban: 2022-ben Magyarországon 38 gigawattóra akkumulátorgyártó-kapacitás működött, ami világszintű összevetésben a negyedik legnagyobb országos adat volt. 2027-re ez az érték 194 gigawattórára nőhet, ami továbbra is negyedik helyre lesz elegendő, az európai országok közül várhatóan csak Németország gyártókapacitása lesz nagyobb (503 gigawattóra).

Mi várható? A vonatkozó rendeletet már tavaly nyáron elfogadta az Európai Parlament és idén februárban lépett hatályba, aminek értelmében az új akkumulátorokban az újrafeldolgozott anyagtartalom minimális szintjét nyolc év múlva kell elérniük a gyártóknak, és 13 évvel a hatálybalépést követően tovább szigorodnak ezek a szintek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet akkugyár akkugyárak akkumulátor akkumulátorgyár akkumulátorgyártás akkumulátoripar Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.