Romániától nyugatra Magyarországon a legrosszabb a fiatalok helyzete az EU-ban
Magyarországon a 15-29 éves kor közötti fiatalok 8 százaléka élt súlyos anyagi és társadalmi deprivációban 2022-ben, ez az arány az EU-ban csak Romániában, Bulgáriában és Görögországban volt magasabb. Az adat Szlovéniában és Ausztriában a legalacsonyabb – ezzel együtt a magyar arány javult 2021 óta az Eurostat friss adatai szerint.
Számokban: Ahogy az alábbi térképen is látható, Magyarország keleti határán, Romániában a legrosszabb, míg nyugati határán, Horvátországban, Szlovéniában és Ausztriában a legjobb a fiatalok helyzete az Európai Unióban.
Ez azt is jelenti, hogy az osztrák-, illetve horvát-magyar, valamint a román-magyar határ két oldalán a legnagyobbak a különbségek az egész EU-ban a fiatalok anyagi-társadalmi helyzetében.
A lengyel és cseh arány is csak 1,8 százalék – igaz, a szlovák már közelebb jár magyarhoz. Az EU-ban 12 országban van az adat 3 százalék alatt, és csak 4 országban 7 százalék fölött.
Tágabb perspektíva: Európában a fiatalok megszenvedték a koronavírus-járvány okozta gazdasági nehézségeket, és 2022-re is csak némileg mérséklődött a helyzet: míg 2020-ra 2019-hez képest 1,1 százalékponttal, 6,5 százalékra nőtt a súlyos anyagi deprivációban élő fiatalok aránya, addig 2022-re az EU-átlag 6,1 százazlékra mérséklődött. Romániában így is tovább nőtt.
Ezzel a 2018-as szintre került vissza a kontinens.
Magyarországon 2021-ben 10 százalék fölé ment az arány, ehhez képest a 2022-es közel 8 százalékos adat szignifikáns csökkenés.
A szociális-anyagi depriváció vagy anyagi nélkülözés mutatója egy összetett indikátor, amely az „adekvát élethez” szükséges anyagi javak megszerzésére való képtelenséget jelöli. Akkor esik bele egy egyén a nélkülöző kategóriába, ha egyéni és háztartási szinten összesen hetet nélkülöz a 13 meghatározott tételből*Személyes szint:
nincs internet-hozzáférése,
nem tudja lecserélni a cserére szoruló ruhadarabját,
nincs legalább két pár cipője,
nem tud saját magára költeni minden héten egy kevés pénzt,
nem engedhet meg magának rendszeres szabadidős programokat,
nem engedheti meg magának, hogy legalább havonta egyszer barátokkal vagy családdal egyen/igyon.
Háztartási szint:
nem tud időben lakbért vagy rezsit fizetni,
nem tud rendesen fűteni,
nincs pénze váratlan kiadásokra,
nem tud minden második nap húst, halat enni,
nincs pénze egy hét üdülésre,
nincs autója,
nem tudja lecserélni az elhasználódott bútorát.: ilyen például a nem várt kiadásokkal való megbirkózás, a régi bútorok lecserélésére való képesség vagy éppen az internetkapcsolat (részletek a csillagra kattintva).
A Nolimpia kampány és a 2024-es olimpiai pályázat bukásának legnagyobb tanulsága az volt a Fidesz számára, hogy mindenképpen el kell kerülni a téma átpolitizálását.
Honnan ered a magyar gazdaságot is sújtó járműipari válság, és mennyire kell tartani a kínai konkurenciától? Autópiaci szakértőket kérdeztünk a G7 Podcastban.