Törvénytelenül sok vendégmunkást emlegetnek, de a törvényt még azok sem értik, akik a külföldieket közvetítik
Törvénysértést jelent a Demokratikus Koalíció szerint, hogy 120 ezer vendégmunkás dolgozik itthon, ahogy arról a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár beszélt, de valójában még a vendégmunkásokat hozó cégek sem tudják, hogy pontosan hogyan fogják alkalmazni az érintett törvényt.
Mi történt? Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár a Világgazdaság hétfőn megjelent podcastjában arról beszélt, hogy jelenleg Magyarországon nagyságrendileg 120 ezer vendégmunkás dolgozik.
A Demokratikus Koalíciószerint ezzel Czomba beismerte, hogy törvénytelenül hoztak be Magyarországra 40 ezer EU-n kívüli vendégmunkást.
Ezt az állítást arra alapozzák, hogy a törvény az előző évi üres állások számában maximalizálja a vendégmunkások számát, és a KSH-adatok szerint 2023 harmadik negyedévében ilyenből kb. 80 ezer volt.
Igen, de: Czomba Sándor arról is beszélt, hogy februárban fog megjelenni az a rendelet, amiben szerepel az a kvóta, ami a Magyarországra behozható vendégmunkások számát maximalizálja.
A kvóta nem lehet nagyobb, mint az előző évben keletkezett üres álláshelyek száma, ami az elmúlt években 50 és 80 ezer között ingadozott, mondta.
Felülnézet: az sem egyértelmű, hogy Czomba Sándor milyen adatokra utal, ahogy az sem, hogy valóban úgy kell-e értelmezni az új törvényt, ahogy a DK értelmezi.
Számokban: nincs olyan nyilvánosan elérhető adat, amely az aktuálisan az országban dolgozó vendégmunkások számára vonatkozna.
“Kereső-tevékenység” céljából a KSH adatai alapján 2023 elején 85 ezer külföldi állampolgár tartózkodott Magyarországon, a statisztikai hivatal novemberi közleménye szerint pedig szeptemberben 95,5 ezer fő volt a külföldi alkalmazottak létszáma. Közöttük viszont EU-s állampolgárságú alkalmazottak is vannak.
Kifejezetten a “keletkezett üres álláshelyekre” vonatkozóan sincs statisztika, a KSH az üres álláshelyek számát tartja számon negyedéves lebontásban, ez az érték pedig az elmúlt években 58 ezer és 89 ezer között mozgott.
Tágabb kontextus: a törvény úgy fogalmaz, hogy „annyi vendégmunkás jöhet Magyarországra, amennyi betöltetlen álláshely van”, és „a tartózkodási engedélyek száma nem haladhatja meg a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter által évente meghatározott engedélyszámot”.
Ez alapján nem egyértelmű, hogy a betöltetlen álláshelyek mikori állapota alapján állapítják meg a kvótát, ahogy az sem teljesen, hogy a betöltetlen álláshelyek állománya, vagy ezek változása („keletkezett álláshelyek”) számít.
Ahogy az sem, hogy a kvóta az új tartózkodási engedélyekre, vagy az összes tartózkodási engedély számára vonatkozik, amely meghatározza, hogy egy időben egyszerre hány vendégmunkás lehet az országban.
Mit mondanak ők? Az érintettek sem ismerik a részletszabályokat. „Egyelőre számos kérdés tisztázásra vár a kvóták számításával kapcsolatban” – mondta a G7-nek Nógrádi József, az emberi erőforrás szolgáltatásokkal és harmadik országbeliek közvetítésével is foglalkozó Trenkwalder csoport kereskedelmi igazgatója.
A törvény rendelkezése szerint március 1-ig nem lehet harmadik országbelieket az országba hozni, és ebben az időszakban ők is várják a kvótarendszer kapcsán az egyértelműsítéseket.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.