December vége óta szinte naponta változó információk jelennek meg arról, hogy a Budapest-bérletnek és a fővárosi agglomerációs közösségi közlekedésnek mi lesz a jövője. Lázár János most pontot tett a végére és bejelentette:
Mi történt? Tavaly az év végi elszámolás során Budapest és az állam nem tudott megegyezni, így januártól nem lehetett volna használni többek között Budapest-bérlettel a HÉV-et. Azaz az agglomerációkban élőknek két bérletet kellene venniük.
Tágabb kontextus: tarifarendszer átalakítása mögött sokan csak politikai okokat látnak sejtenek, pedig pénzügyi okok is vannak. A május 1-jén bevezetett vármegye- és országbérletek eladási darabszámait ugyan rendszeresen közli a minisztérium, arról azonban még nem tudni, hogy mennyivel csökkent a jegy- és bérleteladás bevétele.
Mi várható? Lázár János Budapestre vonatkozó ajánlata teljesen irreálisnak nevezhető, hiszen
2022-ben a BKK jegy- és bérletértékesítési bevétele a teljes*a vidéki városok egy részében nem a Volánbusz végzi a szolgáltatást, ez a néhány milliárd forint hiányzik a gyűjtésünkből. közösségi közlekedési szektor bevételeinek harmadát tette ki, ami a MÁV-Start és a Volánbusz vármegye- és országbérletek miatt kieső bevételei nyomán körülbelül 40-50 százalékra növekedhet.
A közösségi közlekedés márciusra ígért új tarifarendszer pedig nem hozna érdemi változást. A kevés konkrétum egyike, hogy a 14 év éven alattiak ingyenesen utazhatnának az eddigi 90 százalékos kedveszmény helyett. Emellett megszűnnének a hagyományos, kilométer-alapú bérletek. Ahogy erre Vitézy Dávid felhívta a figyelmet, ez az 5 kilométeres bérletet váltónak elég jelentős, 59 százalékos emelést jelent.
A vidéki városok esetében azonban nem fontos Lázárnak a közös bérlet: Debrecenben és más városok esetében sem merült fel, hogy ott elfogadják a megyebérleteket.
Közélet
Fontos