Megkezdte a Mol a kazahsztáni Rozskovszkij-mezőn a gázkitermelést a héten, az első kútból napi 300 ezer köbméter gázt lehet a felszínre hozni. A tervek szerint jövőre négy további kút áll termelésbe, amellyel a mező termelése napi 1,5 millió köbméter gázra növekedhet, 2027 végéig 2,5 millió köbméteres naponkénti gázmennyiség kitermelése is lehetségessé válik.
Háttér: A próbatermelés másfél évtizedes előkészítési fázis után kezdődhetett meg, a nyugat-kazahsztáni Rozskovszkij gáz és kondenzátummezőt ugyanis még 2008-ban fedezték fel. A projektért az Ural Oil and Gas LLC felelős, amely felerészben a kazahsztáni KazMunayGas tulajdonában áll, a Mol részesedése 27,5 százalék, a fennmaradó 22,5 százalék a kínai FIOC-é.
Számokban: A Molnak a termelés felfutásával mintegy százmillió köbméternyi gáz juthat évente Szijjártó Péter szerint. Összehasonlításképp: tavaly a vállalat Magyarországon 1,4 milliárd köbméter gázt termelt ki, míg a teljes vállalatcsoport 2,4 milliárd köbméter gázzal jelent meg a piacon 2022-ben. A teljes hazai gázfogyasztás átlagosan körülbelül 8,5-9 milliárd köbméter.
Tágabb kontextus: „Az a tény, hogy magyar tulajdon is van a Kazahsztánban kitermelendő földgázmezőben, a következő években szintén erősíti az energiabiztonságunkat” – mondta Szijjártó Péter novemberben Asztanában, Kazahsztán fővárosában. A magyar kormány fontos partnere a közép-ázsiai ország az energiaellátás tekintetében.
Mi várható? A kormány és a Mol mindeközben a magyarországi gázkitermelés élénkítésére is törekszik. Az országban összesen évi másfél milliárd köbméter gázt termelnek ki a kutak (amelyek túlnyomórészt a Molhoz tartoznak), ezt kétmilliárd köbméterre tervezi növelni a kormány, amivel kapcsolatban már idén is történtek gyakorlati előrelépések.
Közélet
Fontos