Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. július 6. 16:45 Közélet

A kormány szerint tisztább viszonyokat, szakértők szerint rosszabb szolgáltatást hoz majd a CT- és MR-vizsgálatok államosítása

A kormány szerint tisztább viszonyokhoz, az orvosi kamara és szakértők szerint viszont rosszabb működéshez vezet majd, hogy jövő év végétől kizárják a magánszolgáltatókat a CT- és MR-vizsgálatok készítéséből.

Mi történt? Múlt hét pénteken adták be, kedden pedig már meg is szavazták azt a költségvetési módosító javaslatot, amely alapján 2024 novemberétől csak állami intézmények, magáncégek már nem végezhetnek közfinanszírozott képalkotó, CT- és MR-vizsgálatokat.

  • Az érintett magáncégek kártalanításban részesülnek majd, aminek az összegét a belügyminiszter fogja meghatározni.

Tágabb kontextus: jelenleg nagyjából az ilyen vizsgálatok negyedét-harmadát végzik el magáncégek: ezek a szolgáltatók saját gépeikkel és alkalmazottaikkal teljesen piaci alapon is végezhetnek ilyen vizsgálatokat, de meghatározott kereteken belül, államilag szabályozott kvóta és árak mellett megrendeléseik is lehetnek.

  • A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) ilyen esetekben közvetlenül, vagy kórházakon keresztül fizet nekik, és azt is meghatározza, hogy adott időtávon belül hány beteget láthatnak el ilyen konstrukcióban.

Előzmények: a technológia megjelenésekor, a ‘90-es években az államnak nem volt elég forrása kellő számú gép beszerzésére, ezért magáncégekkel szerződött le. Számos budapesti és vidéki nagyvárosi kórházban alakult ki ez a gyakorlat – mondta Dózsa Csaba egészségügyi közgazdász a Szabad Európának.

Számokban: az Eurostat 2020-as adatai szerint itthon 94 CT-, és 48 MR-berendezés van állami tulajdonban, és a Hvg.hu becslése szerint még nagyjából 45-50 CT és 20-25 MR lehet magáncégek tulajdonában.

  • 400-500 és 100-200 millió forint: nagyjából ennyibe kerül egy MRI és egy CT-gép, így az államnak jelentős pénzeket kell majd ezek beszerzésére költenie.
  • Az államosítás teljes költsége kártérítéssel együtt 5-6, más becslések szerint akár 15 milliárd forint lehet – írta a Népszava.

Mit mondanak ők? A cél tiszta viszonyok teremtése, a köz- és magánellátás egyértelmű szétválasztása  – mondta a Hvg.hu-nak Takács Péter egészségügyekért felelős államtitkár. 

  • Szerinte az államosítás csak közfinanszírozott szolgáltató területén lévő magántulajdonú gépekre vonatkozik, tehát például ha vármegyei kórház területén magántulajdonban lévő CT- vagy MR-gép van, ilyenből pedig becslése alapján országosan “talán hét van”.

Reakciók: az érintett cégek, az orvosi kamara és az egészségügyi szakértők is attól tartanak, hogy a rendszer rosszabbul fog működni az átalakítást követően.

  • A Magyar Orvosi Kamara szerint az intézkedés tovább növeli a szakemberhiányt, a várólistákat, több embert kényszerít magánellátásba, és rontja a betegek gyógyulási esélyeit.
  • Az átalakításnak nem látszanak az orvosszakmai indokai, és senki sem fog tőle hamarabb daganatos lelethez jutni vagy nagyobb eséllyel meggyógyulni Dózsa Csaba szerint.
  • Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász pedig a Hvg.hu-nak azt mondta, a magánegészségügynek megvannak a korlátai, de ezen a területen a magáncégek jelenléte javította a rendszer hatékonyságát.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet ct egészségügy magánegészségügy mr Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.