A kormány szerint tisztább viszonyokhoz, az orvosi kamara és szakértők szerint viszont rosszabb működéshez vezet majd, hogy jövő év végétől kizárják a magánszolgáltatókat a CT- és MR-vizsgálatok készítéséből.
Mi történt? Múlt hét pénteken adták be, kedden pedig már meg is szavazták azt a költségvetési módosító javaslatot, amely alapján 2024 novemberétől csak állami intézmények, magáncégek már nem végezhetnek közfinanszírozott képalkotó, CT- és MR-vizsgálatokat.
Tágabb kontextus: jelenleg nagyjából az ilyen vizsgálatok negyedét-harmadát végzik el magáncégek: ezek a szolgáltatók saját gépeikkel és alkalmazottaikkal teljesen piaci alapon is végezhetnek ilyen vizsgálatokat, de meghatározott kereteken belül, államilag szabályozott kvóta és árak mellett megrendeléseik is lehetnek.
Előzmények: a technológia megjelenésekor, a ‘90-es években az államnak nem volt elég forrása kellő számú gép beszerzésére, ezért magáncégekkel szerződött le. Számos budapesti és vidéki nagyvárosi kórházban alakult ki ez a gyakorlat – mondta Dózsa Csaba egészségügyi közgazdász a Szabad Európának.
Számokban: az Eurostat 2020-as adatai szerint itthon 94 CT-, és 48 MR-berendezés van állami tulajdonban, és a Hvg.hu becslése szerint még nagyjából 45-50 CT és 20-25 MR lehet magáncégek tulajdonában.
Mit mondanak ők? A cél tiszta viszonyok teremtése, a köz- és magánellátás egyértelmű szétválasztása – mondta a Hvg.hu-nak Takács Péter egészségügyekért felelős államtitkár.
Reakciók: az érintett cégek, az orvosi kamara és az egészségügyi szakértők is attól tartanak, hogy a rendszer rosszabbul fog működni az átalakítást követően.
Közélet
Fontos