Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2023. június 21. 17:27 Közélet, Világ

Az EU szigorítaná a kínai kapcsolatokat, ez újabb konfliktusforrás lehet nekünk

Az Európai Bizottság teljesen új, sokkal szabályozottabb és főleg egységesebb alapokra akarja helyezni az uniós tagországok kínai gazdasági kapcsolatait.

A Bizottság a gazdasági biztonság fogalmának újraértelmezésével lényegében azt jelezte, hogy a jövőben olyan direktívákat dolgozna ki, amelyek megakadályozzák, hogy

  1. az uniós országok gazdaságai a biztonsági és ellátási szempontból érzékeny területeken, a kritikus infrastruktúrákban és technológiákban túlzott függőségbe kerüljenek Kínától,
  2. az uniós cégek ne exportálhassanak Kínába olyan technológiát, amelyet békés és nem békés célokra egyaránt használni lehet.

A dokumentum egyszer sem nevesíti Kínát, de a New York Times-nak nyilatkozó források szerint a virágnyelven “aggodalomra okot adó országok” elnevezés az új doktrínában valójában jelenleg Kínát jelenti.

Rendkívül érzékeny a téma, mert a nagy és befolyásos európai gazdaságok, mint például a német, a francia az olasz vagy akár a holland, ezer gazdasági szállal kapcsolódnak Kínához, és a Bizottságnak nehéz lesz meggyőzni őket a konkrét lépésekről.

Felülnézet: az Európai Bizottság körülbelül olyan végrehajtó szerv, mint az egyes országok kormányai, de az uniós direktívákat csak az Európai Parlamenttel és a tagországok küldötteiből álló Európa Tanáccsal egyetértésben tudja megalkotni. A most kiadott dokumentum csak bevezetés, az új szemléletnek megfelelő új szabályozások várhatóan a következő hónapokban öltenek konkrét formát, és akkor a tagállamok közötti heves vitákra lehet számítani.

Magyarország szereti magát az unió kínai kapujaként pozícionálni (még ha ez adott esetben nem feltétlenül megalapozott is), ezért különösen érzékenyen reagálhat a sokkal szigorúbb szabályozási tervekre. A Kínába irányuló, akár nem békés célokra is használható eszközök exportkorlátozása közvetlenül nem nagyon, legfeljebb közvetve érintheti a magyar gazdaságot. A másik fő elv, a kínai befolyás érzékeny területekre való túlzott beengedése azonban konkrétan is sértheti a keleti nyitást hangoztató magyar gazdaságpolitikát.

A Bizottság a szakértők szerint kifejezetten tiltaná, hogy a kínai állam vagy kínai cégek döntő befolyást szerezzenek például az európai kikötőkben vagy vezetékes infrastruktúrákban, márpedig a Budapest-Belgrád vasútvonal épp a pireuszi kikötő kínai forgalmára épülne (épp kínai állami hátterű hitelből), de például a távközlési hálózatoknál is kényes helyzet állhatna elő, ha kínai szállítókat a jövőbeni fejlesztésekhez nem lehetne egykönnyen beengedni.

Nagy viták forrása lehet majd, hogy mit lehet központilag, uniós szinten szabályozni, és a jövőben mennyire (nem) kapnak szabad kezet a tagállamok a kínai gazdasági kapcsolataikban. Ennek előszele, hogy a most megjelent dokumentum máris úgy fogalmaz: “a tagállamok közötti rossz koordináció és a gyenge kereskedelmi szabályok tehetik lehetővé az ellenfelek számára, hogy gazdaságilag megfojtsák az EU-t, és ezt sürgősen kezelni kell.”

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Világ európai bizottság Európai Unió gazdasági kapcsolatok Kína Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.