Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2023. május 2. 15:02 Élet, Közélet

13 milliárd euróhoz juthat hozzá Magyarország, ha Orbán Viktor jól tárgyal

Johannes Hahn költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztos Budapesten találkozik Orbán Viktorral, Varga Mihállyal, Varga Judittal és Navracsics Tiborral a hivatalos program szerint. A tét a befagyasztott uniós források – részleges – felszabadítása.

Miért pont most? A magyar kormány és az Európai Bizottság (EB) között technikai megállapodás született az igazságügyi reformcsomagról. A módosítót a kormány benyújtotta a Parlamentnek.

Amennyiben a megszavazott csomagot jóváhagyja majd az EB is, mintegy 13 milliárd eurónyi kohéziós forrást kezdhet el lehívni Magyarország. 

Marad még akadály: A jogállamisági eljárásban blokkolt források még így sem szabadulnak fel. 

A magyar kormány még be sem nyújtotta azt az összeférhetetlenségi szabályozást, amit az EB a közérdekű vagyonkezelő alapítványokkal kapcsolatban elvár – noha a kuratóriumban ülő miniszterek már lemondtak tagságukról.

Ez lenne a feltétele annak is, hogy a magyar diákok részt vehessenek az Erasmus-programban, a magyar alapítványi egyetemek pedig a Horizont Európában.

Ráadásul a lengyel példa mutatja, hogy egy technikai megállapodás még nem minden esetben jelenti az uniós megállapodást és a források megérkezését.

A mérleg most: Civilek értékelése szerint per pillanat a 27 szupermérföldkő, vagyis alapvető fontosságú feltétel közül a magyar kormány

  • 13-at teljesített,
  • 7-et részben teljesített,
  • 7-et pedig nem teljesített.

Minderről részletes táblázat olvasható itt, a Magyar Helsinki Bizottság honlapján.  

Ha megelőlegezzük a 4 részből álló igazságügyi reformcsomag kipipálását, még mindig marad pár szupermérföldkő az egyáltalán nem teljesített kategóriából. (Más kérdés, hogy a részben teljesített kategóriákra az EB rábólint-e majd.)

Az Országgyűlés előtt lévő salátatörvénynek része egy másik alapfeltétel, a vagyonnyilatkozatok elektronikus benyújtásának szabályozása is. Ha erre is rábólint majd az EB, akkor egész pontosan 3 marad:

  • a vagyonkezelő alapítványok szabályozása és az összeférhetetlenségi problémák megoldása,
  • egy Nemzeti Korrupcióellenes Stratégia felmutatása,
  • és egy szemléletformáló kampány indítása az egészségügyi hálapénzről.

Egy másik feltételrendszer, az EU-s Alapjogi Charta hatékony alkalmazását és végrehajtását megkövetelő horizontális feljogosító 5 feltételből eddig négyet nem teljesített a magyar kormány. Ennek is része a vagyonkezelő alapítványok jogi rendezése, de benne van egy menedékjogi reform is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKözelebb került a kormány az uniós források megszerzéséhez, de maradt még bőven tennivalójaFelpörögtek a héten az események, de a még teljesítendő feltételek között vannak olyanok, amelyekkel a kormány korábban erősen szembehelyezkedett.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Közélet európai bizottság uniós források uniós költségvetés Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.