A mai hírlevélben lesz szó az ‘50-es évek óta nem tapasztalt élelmiszer-inflációról, Palkovics László lemondásáról, az elektromos autók térnyeréséről, egy guatemalai vulkánról és árdrágított tojásokról.
A hírlevélre ide kattintva lehet feliratkozni. A email-fiókokba érkező eredeti verziót ide kattintva lehet megnézni, az egyszerűsített pedig így néz ki:
2022. november 10. | Gazdasági sztorik öt percben
A forint 76 éves történetében az első, igen kaotikus évektől eltekintve soha nem volt olyan magas az élelmiszer-infláció, mint idén októberben, amikor a KSH 40 százalékos drágulást mért.
Számokban: az elmúlt fél évszázad legmagasabb élelmiszer-inflációja egészen mostanáig 1995 áprilisában, a Bokros-csomag idejében volt, akkor 37,5 százalékos volt a drágulás mértéke.
Mi történt akkor? A pengő hiperinflációja miatt 1946-ben vezették be a forintot, ami mérsékelte az inflációt, de az 1951-ben bevezetett egységes kiskereskedelmi árrendszer idején kúszott fel 40 százalékos szintre az élelmiszer-drágulás.
Lemondott Palkovics László technológiai és ipari miniszter szerdán számos újság beszámolója alapján. A Fidesz 2010 óta tartó regnálása során Palkovics távozása tűnik a legnagyobb horderejű ciklusközi változásnak a kormányzatban.
Mi a különleges ebben? Mostanáig hat miniszter távozott idő előtt 2010 óta, de jellemzően vagy más pozíciót kaptak (Navracsics uniós biztos lett, Matolcsy MNB-elnök), vagy elégedetlenek voltak a teljesítményükkel.
Miért fontos ez? Az előző ciklusban – egy ideig legalábbis – Palkovics az egyik legerősebb miniszter volt, és az új felállás óta is fontos területek tartoztak hozzá, mint az energetika, az iparügyek vagy a közlekedés.
Mi történt pontosan? Egybehangzó értesülések szerint Palkovics úgy érezte, hogy beszűkült a mozgástere, mivel Orván Viktor elfogadta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter javaslatát egy önálló energetikai tárca létrehozásáról.
Tágabb kontextus: Palkovics a hvg.hu és napi.hu szerint vitába került Orbánnal. A miniszter az ukrajnai háború után nagyon szerette volna a szélenergia (és a geotermikus energia) fejlesztését, de Orbán Viktor továbbra is ellenzi azt.
Mi következhet? Eddig két név merült fel a sajtóban Palkovics lehetséges utódjaként. Az Index és a hvg.hu szerint Lantos Csaba közgazdász a legnagyobb esélyes, aki a MET Holding AG elnöke és a 4iG tanácsadó testületének a tagja.
Az összes újonnan eladott személyautó 8,6 százaléka volt elektromos a világban 2021-ben. Az európai országok dominálnak az elektromos átállásban, az új autók átlagosan 17 százaléka volt elektromos (tisztán elektromos és konnektoros hibrid).
Dávid éppen egy újbudai kínai bolt felé tartott, hogy háztartási és tisztálkodási szereket vegyen, mivel ott “egy áfányival olcsóbbak” az árak.
Mivel foglalkozik? Ingatlanfejlesztési projektvezető egy jelentős hazai cégnél, amely főleg lakóingatlanokat és ipari csarnokokat fejleszt.
Mi a hobbija? Bár építészként végzett, az épített környezet kevésbé nyűgözi le, mint a természeti látnivalók. Így elsősorban biciklizni és túrázni szeret a szabadidejében.
Martis István a Profession.hu piacvezető állásportál ügyvezető igazgatója.
Milyen tartalom volt rá nagy hatással a héten? A Visual Capitalist grafikonjai és adatai arról, hogy kivel töltik idejüket az amerikaiak.
Miért? „Egy céges belső gondolkodás kapcsán jött elő a téma – a metaverzum jövője kapcsán. És döbbenetes volt látni, hogy mennyi időt töltenek az idős emberek egyedül, mi a trend – ez vajon megágyaz akkor annak, hogy még több időt töltünk majd képernyők (hologramok?) előtt?”
Mikor jelent meg? A heti háromszor megjelenő Kecskeméti Hírek 1947. február 23-i számában. A képen tojásosztás látható a Mária Valéria telepen 1946-ban (ma a ferencvárosi József Attila-lakótelep foglalja el a helyét). Fotó: Fortepan/Bauer Sándor
Mi jelent meg? “Február 21-én, pénteken tárgyalta a bíróság Kopjács Béláné és B. Kiss József árdrágítási ügyét. A vádirat szerint Kopjács Béláné november 23-án tojást árult a piacon a megengedettnél magasabb áron. Kopjácsné 250 tojást eladott darabonként 1,60 forintért B. Kiss József gyümölcsbaromfi kereskedőnek. B. Kissnél nem volt elegendő pénz, ezért a tojást lefoglalózta. Ezután a rendőrségre ment, feljelentette Kopjácsnét, hogy így a tojást hatósági áron kaphassa meg.
A rendőrség akkor mindkettőjüket őrizetbe vette. A bíróság árdrágítási visszaélés címén mondotta ki őket bűnösnek és Kopjács Bélánét 4 havi fogházra, B. Kiss Józsefet 7 havi fogházra ítélte.” (Arcanum Adatbázis)
Közélet
Fontos