Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós Jandó Zoltán
2022. április 4. 14:11 Adat, Közélet

Soha nem volt még ennyire narancssárga az ország

Országosan sem ért még el soha annyira jó eredményt a Fidesz a listás szavazatok arányában, mint a tegnapi országgyűlési választáson, még szembetűnőbb azonban a kormánypártok sikere, ha települési szintű adatokat vizsgálunk. A közel 3200 magyarországi településből mindössze 351 olyan volt, ahol csökkent a Fidesz-KDNP támogatottsága 2018-hoz képest. Két helyen – a 223 fős Szárazdon és a 73 fős Külsősárdon – ugyanolyan listás eredményt értek el, az összes többi településen viszont még az amúgy sem gyenge 2018-as eredményeken is sikerült javítaniuk.

Méghozzá jellemzően nem is keveset. Összesen 770 városban, községben és faluban nőtt 10 százalékpontot meghaladó mértékben a Fidesz-szavazók aránya. Ugyanilyen mértékű csökkenés ugyanakkor mindössze 15 helyen volt. (Az alábbi térképen a cím alatti lejátszás gombra kattintva animálva meg lehet nézni az utóbbi 20 év eredményeit, és tetszőleges helyen meg is lehet állítani, hogy meg lehessen nézni egy-egy település adatát.)

Nemcsak a négy évvel ezelőtti teljesítményt sikerült felülmúlni, hanem az eddigi legjobb 2010-eset is. Akkor az első fordulóban országos szinten a listás szavazatok 52,73 százalékát kapta a Fidesz, most 53,1-et. A tizenkét évvel ezelőtti adatokhoz képest a települések harmadában gyengébb, kétharmadában viszont jobb eredményt hozott az azóta kormányzó pártszövetség.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÖt település, ahol egy ellenzéki szavazatra 320 Fidesz-voks jutottA tíz legszegényebb településen a listás szavazatok közel 95 százalékát kapta a kormánypárt. Ez még 2018-hoz képest is jelentős növekedés, pedig akkor is tarolt a Fidesz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKözel egymillió szavazatot vesztett az összefogó ellenzék, a Fidesz az egész országban javítottA Fideszt arányaiban és abszolút számokban is többen támogatták még a párt 2010-es győzelméhez képest is. Az ellenzék támogatottsága eközben minden várakozásnál jobban összezsugorodott.

A fővárosban némileg már más a helyzet. A négy esztendővel ezelőttihez képest itt is az összes kerületben sikerült javítania a Fidesznek, ám 2010-ben sokkal jobb eredményt értek el Budapesten, mint most. Tizenkét évvel ezelőtt csak a XX. és a XXI. kerületben gyűjtötték be a szavazatok kisebb hányadát, mint tegnap, az összes többi helyen rontottak azóta. A legnagyobbat a három legvagyonosabb budai kerületben, az I.-ben, a II.-ban és a XII.-ben, ahol egyaránt bő 10 százalékot esett a támogatottság.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet Fidesz Fidesz-KDNP kétharmad országgyűlési választások Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.