2013-ban a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) két olyan fantomalapítványt leplezett le, amelyek az egyszázalékos adófelajánlásokkal éltek vissza. A névlegesen gyermekmentéssel foglalkozó alapítványok a megelőző négy évben közel egymilliárd forintot gyűjtöttek össze agresszív médiakampánnyal, de a megsegítendő gyerekekhez az összeg kevesebb mint 7 százaléka, 68 millió forint jutott el.
Az alapítványoknál egyetlen mentőautót sem találtak, ellenben luxuslakóparkokban béreltek többszobás lakásokat, személyautókat vettek vagy éppen ismerősöket támogattak, az eszközbeszerzéseik ráadásul több esetben egyértelműen túl voltak árazva. A Kehi feljelentést tett költségvetési csalás gyanújával, a NAV pedig vizsgálódni kezdett.
A következő két évben egyik alapítványhoz sem jutottak el az egyszázalékos felajánlások, azóta azonban ismét áramlanak feléjük a százmilliók. A két alapítvány, a Daganatos.hu és a Gyermekmentő Támogató Alapítvány 2015 óta együtt összesen több mint egymilliárd forint bevételhez jutott az egyszázalékos felajánlásokból.
Pedig a 444 cikkei szerint a két alapítvány tevékenysége a Kehi-vizsgálat után is távol állt attól, amit a nevük sugallt. A Daganatos.hu például engedély nélkül épített pazar panorámájú jógaközpontot a rákos gyerekek nevében gyűjtött pénzből. A cikkek szerint a két alapítvány működése több ponton is hasonlóságokat mutat, mindkettőnél vezető tisztséget töltött be a sminktetoválóként dolgozó Gombár Györgyi.
A NAV a múlt héten hozta nyilvánosságra, hogy az alapítványok idén mekkora összeget kaptak az egyszázalékos felajánlásokból. A Daganatos.hu a negyedik legtöbb pénzt kapta, 103 millió forintot, amely mintegy tízmillióval több a tavalyi összegnél. A Gyermekmentő Támogató Alapítványnak csökkent a támogatása, 58 millió forinttal a 13. leginkább támogatott alapítvány.
Legnagyobb mértékben az Országos Mentőszolgálat Alapítvány támogatottsága nőtt, amely az Országos Mentőszolgálat központi alapítványa. Közel kétszer annyi támogatás érkezett hozzájuk, mint egy évvel ezelőtt, ezzel ők gyűjtötték be a legnagyobb összeget. A tavalyi első Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítványnak több mint húszmillió forinttal nőtt a támogatása. A harmadik Bátor Tábor Alapítványhoz négymillió forinttal kevesebb felajánlás érkezett.
Az egykori listavezető, a támogatásokkal szintén visszaélő Gyermekrák Alapítvány idén 38 millió forintot gyűjtött. Ez az az alapítvány, amelynek a vezetőjéről az Index írta meg, hogy „gyermekmentő” feliratú Mercedesével furikázott otthona és a belváros között.
Összességében jelentősen kevesebben ajánlják fel személyi jövedelemadójuk egy százalékát egy alapítványnak, mióta bevezették az online adóbevallást. Idén 1,62 millió ember élt a lehetőséggel, amely 3-400 ezerrel marad el a papíralapú rendszer eltörlése előtti időszaktól. A felajánlott összeg azonban ezzel együtt is jelentősen nőtt: a tavalyi 8,77 milliárd forint után idén 9,6 milliárdot ajánlottak fel.
A civil szervezetek mellett az egyházaknak (vagy a Nemzeti Tehetség Programnak) is felajánlható az szja egy százaléka. A legtöbb pénzt, közel négymilliárd forintot Magyar Katolikus Egyház kapta. A Református Egyház 1,6 milliárdot kapott, az evangélikusok 478 milliót, amellyel alig előzik meg a több mint 70 ezer ember által támogatott Krisna-tudatú Hívők Egyesületét.
Adat
Fontos