Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2019. október 12. 12:09 Közélet

Egymáshoz hasonló településeken sem hoznak több pénzt a fideszes polgármesterek

A héten több cikkben is foglalkoztunk azzal, hogy a fideszes polgármesterek által vezetett önkormányzatok gazdasági helyzete valóban kedvezőbb-e, mint az ellenzéki vagy független irányítású településeké. A kormánypártok egyik kampányüzenete ugyanis arra utal, hogy az ő jelöltjeik megválasztásával a falvak és a városok több támogatáshoz juthatnak.

Az eddigi elemzésekből kiderült, hogy ha csak azt vesszük figyelembe, hogy egy önkormányzatot fideszes vagy a kormánypárton kívüli polgármester irányít-e, akkor nem látszik különbség a települések gazdálkodásában.

Érdemes viszont méretben illetve fejlettségben egymáshoz hasonló fideszes és a kormánypárton kívüli vezetésű településeket összemérve is megvizsgálni a kérdést.*Ezt regresszióelemzéssel teszem meg. A modellek magyarázóereje 1 és 15 százalék között mozog, kivéve a működési támogatásokra vonatkozó regresszió esetét: itt 39 százalék a magyarázóerő a közfoglalkoztatás erős hatásának köszönhetően. A többnyire alacsony magyarázóerő arra utal, hogy a vizsgált tényezők nem határozzák meg igazán erősen a gazdálkodási mutatókat. Ez többek között azért nagyon fontos, mert a Fidesz jellemzően a nagyobb, és a már csak a méretük miatt is fejlettebb településeken állított polgármestert a 2014-es választáson (ez egyébként megfigyelhető az idei jelöltállítás során is). A kisebb városokban, falvakban jellemzően független indulók versenyeznek. Vagyis ha a településeket az élükön álló személy pártállása szerint válogatjuk csak szét, abba a csapdába eshetünk, hogy egyúttal egy nagyobb és egy kisebb helységekből álló csoportot kapunk, végső soron pedig torzulnak a polgármester hatására vonatkozó eredmények.

Figyelembe véve a települések lakosainak számát*2014. évi lakónépesség, jövedelmét*Egy állandó lakosra jutó személyi jövedelemadóalapot képező jövedelem 2014-ben és iskolázottságát*Érettségizettek aránya, 2011, illetve a helyben működő vállalatok árbevételét*Egy lakosra jutó árbevétel, 2014, valamint közfoglalkoztatás elterjedtségét*Közfoglalkoztatottak aránya a lakosságon belül, 2017, majd e szempontok szerint hasonló falvakban és városokban megvizsgálva a polgármester pártállásának hatását, elmondható, hogy

nincs jelentős különbség az állami fejlesztési források nagyságában a fideszes illetve az ellenzéki vagy független polgármesterek által vezetett települések között.

Az alábbi ábrán azonban jól látható, hogy a közfoglalkoztatás gyakorisága jókora befolyással van a működési támogatások egy lakosra eső összegére. A program korábban az EMMI, később a Belügyminisztérium alá tartozott, és értelemszerűen oda került több forrás, ahol többen vettek a közmunka-programban.

 

 

Az is látható, hogy gazdagabb települések arányaiban több állami támogatást kapnak.

Az egy főre jutó iparűzési adóbevételeket nézve viszont már nem egészen közömbös a polgármester pártállása: a fideszes vezetésű helységekben valamivel több – átlagosan lakosonként 3,8 millió forinttal – pénz folyik ezen az úton a költségvetésbe. Ám ez a hatás azonban még mindig eltörpül a népesség és a jövedelem befolyása mellett.

 


A kiadási oldalt nézve azonban ismét közömbössé válik a polgármester kormánypárti tagsága: az önkormányzat költségvetés egy lakosra jutó kiadását leginkább a közfoglalkoztatottak aránya határozza meg.

 


Persze attól még, hogy az elmúlt években nem tapasztalhattuk a fideszes vezetésű települések egyértelmű előnyét a gazdálkodás körülményeit nézve, lehet, hogy a jövőben valóra válik a kormánypárti üzenet, és tényleg büntetni kezdi az állam az ellenzéki vagy független polgármestert választó helységeket. Kérdés az is, hogy folytatja-e a kormány az önkormányzati hatáskörök szűkítését – ha igen, akkor még kevesebb gyakorlati jelentősége lesz annak, hogy hogy jön ki egymással a kormány és egy-egy helység vezetése.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem sok mindenről dönthet már a főpolgármester-választás győzteseKevesebb mint felére estek Budapest bevételei 2011-hez képest, a 346 milliárdos költségvetés az egyik legalacsonyabb a közép-európai fővárosok mezőnyében.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem igaz, hogy a kormánypárti polgármesterek több pénzt hoznak a településeiknekTöbb ezer település gazdálkodási adatai cáfolják a Fidesz fenyegetését. A nem kormánypárti települések kevesebbet kapnak az államtól nagy projektekre, de ezt pótolják máshonnan.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem megy jobban a helyi gazdaság, ha fideszes a polgármesterJobb lett a helyi cégeknek és a lakók keresetének, ha fideszes polgármestert választottak 2014-ben, mint ha valaki mást? Az adatok azt mutatják, hogy nem.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkGazdagabbak a fideszes kerületek, de az ellenzékiek jobban gyarapodnakVagyonosabbak az önkormányzatok és jobban lehet keresni a kormánypárt által vezetett fővárosi kerületekben, de az ellenzékiek lakossága gyorsabban nő.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet helyi iparűzési adó önkormányzati támogatás önkormányzati választások polgármester Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.