Az illegális fakitermelés miatt komoly veszélyben van az egyik legnagyobb európai ősbükkös Romániában – derül ki a BBC csütörtöki videoriportjából, amelyet a brit közmédium Budapesten élő tudósítója, Nick Thorpe készített. Az őserdő a Duna egyik mellékfolyója, a Cserna völgyében található, Herkulesfürdő környékén.
Európában a teljes erdőállomány mindössze 0,7 százaléka számít őserdőnek, azaz nagy kiterjedésű, rendszeres emberi tevékenységektől mentes, régóta fennálló erdőnek. A WWF szerint Magyarországon mindössze “nagyon kis kiterjedésű őserdő foltok” vannak, például a Bükkben.
A szomszédos Romániában vannak viszont a legnagyobb méretű őserdők a mérsékelt övben (tehát Skandináviától délre) fekvő EU-tagállamokban. Ezekben az alapvetően bükkerdőkben számos különleges állat- és növényfaj él, például Európa legnagyobb medvepopulációja, illetve farkasok és hiúzok is.
A BBC riportjában több felvétel is látható, amelyen illegális fakitermelőket mutatnak. Bár az erdő részben az Unesco világörökségi védelme alatt áll, a nagyobb részének nincs ilyen védettsége. Thorpe a riportban arról számolt be, hogy minél mélyebbre mentek az erdőben, annál egyértelműbb jelei voltak a fakitermelésnek.
Thorpe olyan kivágott fákat is talált, amelyek több mint kétszáz évesek. Az illetékes megyei erdészet szerint engedéllyel vágták ki a fákat, ezzel szemben egy helyi környezetvédő szervezet szerint az illegális fakitermelés mértéke fokozatosan terjed.
Az egyik helyi környezetvédelmi aktivista szerint az erdő tíz éven belül eltűnhet a fakitermelés miatt.
Az illegális fakitermelés több kutatás szerint is komoly problémát jelent a Balkánon és Romániában, és szintén egyre nagyobb problémának látja azt az Unesco. A világörökségi listáján alig több mint negyven természeti helyszín szerepel Európában, és közülük az egyik a főleg a Kárpátokban megtalálható ősbükkösök. Ilyen erdők azonban nemcsak Romániában vannak, hanem tizenegy másik országban is.
Az ősbükkösök 2007 óta a világörökség részei, az elmúlt három évben azonban veszélyeztetettebbeké váltak. Az Unesco szerint 2004-ben az ősbükkösöknek még jó kilátásai voltak néhány aggasztó jel mellett, a tavalyi besorolás szerint azonban már számottevő veszéllyel néz szembe a megőrzésük.
Közélet
Fontos