Néhány hónapon belül két tízmilliós nagyságrendű szerződést is kötött az miniszterelnök édesapjának érdekeltségébe tartozó Dolomit Kft.-vel a MÁV. A 24.hu korábban már beszámolt róla, hogy a vasúttársaság júniusban 24,5 millió forint értékben szerzett be különböző anyagokat a társaságtól, az állami cég legfrissebb szerződéslistájából azonban kiderül: azóta újabb megállapodást is kötöttek a felek. A július 6-án aláírt keretszerződés értelmében Orbán Győző vállalata az év végéig 49 millió forintért szállíthat dolomitot a MÁV-nak.
Az összeg azért érdekes, mert a jogszabályi előírások szerint a vasúttársaságnak 50 millió forint feletti árubeszerzésre már közbeszerzést kellett volna kiírnia. A körülményes procedúrát azonban így még pont sikerült elkerülni.
Nem ez az első eset egyébként, hogy az Orbán-család valamelyik vállalata megbízást kap az állami vasútcégtől, sőt még csak arra sem ez az első példa, hogy a szerződés összege nagyon közel esik a közbeszerzési értékhatárhoz. Tavaly a NAKK Zrt.-vel kötött egy 49,8 és egy 49 milliós megállapodást a MÁV „töltésképző anyagok” beszerzésére. Márpedig ez a vállalat 2017 végéig a kormányfő testvére, Orbán Áron tulajdonában volt.
Különösen érdekes, hogy a MÁV egy kifejezetten friss, és referenciával nem igazán rendelkező vállalkozást választott ezeknél a beszerzéseknél.
Orbán Áron cége 2016-ban ugyanis még csak 21 milliós árbevételt csinált, ehhez képest a vasúttársaság már 2017 márciusának elején közel 50 millió forintért rendelt tőlük.
A MÁV-os megállapodások ennek megfelelően nagymértékben hozzájárultak az Orbán-cég felfutásához: összértékük a robbanásszerűen növekvő NAKK Zrt. teljes tavalyi árbevételének több mint nyolcada volt*Igaz, ezt az összeget nem biztos, hogy teljes egészében megkapta 2017-ben a vállalat, a szerződések ugyanis túlnyúltak az előző éven. Az egyiknél 2018. márciusi, a másiknál 2019. júliusi dátumot adtak meg lejáratnak.. A Dolomit Kft.-nél ekkora hatása nem lesz a mostani szerződéseknek, mivel a vállalat jó ideje milliárdos árbevételt termel évente. Ráadásul elég hatékonyan, hiszen csak a kormányfő édesapja bő 2,4 milliárd forintnyi osztalékhoz jutott a cégből az elmúlt három évben*Orbán Győző a részvények 50,6 százalékát birtokolja..
Ettől függetlenül a közvetlen és a közbeszerzési értékhatártól éppen csak elmaradó állami megrendelések elég komoly változást jelentenek a miniszterelnök családjának cégeinél. Ezek a vállalatok ugyanis még azt követően is sokáig igyekeztek – legalábbis látszólag – távol tartani magukat az állami vállalatoktól és beruházásoktól, hogy Orbán Viktor közvetlen környezetében mások rohamosan elkezdtek gazdagodni. Ebben végül Simicska Lajos lázadása hozott változást, aminek az Orbán-család vállalataira gyakorolt hatásáról a Direkt 36 számolt be igen részletesen még tavaly. A G-nap után a cégcsoport egyre közelebb került az állami pénzekhez, ám egy ideig még ekkor is inkább az volt jellemző, hogy különböző nagyobb állami projektekben valamennyire rejtve, alvállalkozóként jelent meg.
Közélet
Fontos