Két évvel ezelőtt némi meglepetésre egy ismeretlen magyar vállalkozás kapta a legnagyobb állami támogatást a kormány egyedi döntése alapján. A frissen alapított Kall Ingredients Kft. 9,2 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatást húzott be izocukorgyártásra. Ezzel még azt a német Audit is megelőzte, amelynek a győri fejlesztésre hatmilliárd forintot ítéltek meg.
A gyár 32 milliárd forintos beruházást vállalt az állami támogatásért cserébe. Persze a vállalatnak nem is kellett nagyon mélyen a zsebébe nyúlnia, hiszen az állami Eximbank és a privatizáción áteső, Mészáros Lőrinc résztulajdonába került MKB Bank lényegében meghitelezte a beruházást.
Már akkor sejthető volt, hogy nem akármilyen ügyfélnek nyújtott baráti kezet a kormány, ezt jelezte az is, hogy a Kall Ingredients kisebbségi tulajdonosa Mészáros Lőrinc volt. A leköszönő felcsúti polgármester pedig hamarosan többségbe kerül, hiszen a szintén a Mészáros csoporthoz tartozó Opus Global Nyrt. többségi irányítást szerez a Kall Ingredients Kft.-ben. A jelenleg zajló tőkeemelés kiegészítéseként 30 százalékról 75 százalékra növeli a részesedését.
Az Opus Global keddi közleménye szerint az elég komplex tranzakció több lépésben valósul meg. A folyamat végén a Mészáros Lőrinc és felesége kezében lévő Konzum PE Magántőkealap nem vagyoni hozzájárulás formájában bocsátja az Opus rendelkezésére a Kall Ingredients meghatározott részét a 2018. február 15-én közzétett tőkeemelési sorozatban meghatározott feltételekkel.
Utóbbi ügylet lényege – amint erről korábban már beszámoltunk – hogy Mészáros Lőrinc Opus részvényekre cseréli legfontosabb cégeit, illetve azok egy részét. Így például a tőzsdei csoporthoz kerül az állami tendereken arató Mészáros és Mészáros Kft. illetve a szintén sok közbeszerzést elnyerő R-Kord Kft. fele és a Mátrai Erőmű Zrt. is. Ezért cserébe a felcsúti polgármester részesedése tovább nő az Opusban. Az ügylet a nemzetközi szakértői értékelést, valamint a banki jóváhagyásokat követően várhatóan július 31-ig zárul.
Mészáros Lőrinc korábban arról beszélt, hogy az izocukorgyár azért jó biznisz, mert az Európai Unió cukorpiaci kvótaszabályozási rendszere tavaly októberben megszűnt. A cukorkvóta kivezetése és a magyarországi cukoripar bővülése pedig kedvező befektetési és megtérülési környezetet biztosít az Opus számára.
A felcsúti polgármester akkora lehetőséget lát a szektorban, hogy rögtön egy másik projektcéget is alapított egy nagyon hasonló fejlesztésre. A Viresol Kft. fele Mészáros Lőrincé, míg a másik 50 százaléka állandó üzlettársáé, a Duna Aszfalttal hasító Szíjj Lászlóé. Az üzem építését mostanában kellene zárni, a felépítését pedig 6,2 milliárd forinttal támogatta a kormány.
Közélet
Fontos