2017 utolsó negyedévében 110 ezerrel többen vallották magukat munkanélkülinek, mint amennyit a hivatalos számok mutatnak. Így a valóságban nem 190 ezren, hanem legalább 300 ezren voltak állástalanok az országban. És ebben azok nincsenek benne, akik más munkalehetőség híján közmunkát végeznek.
A KSH hivatalos munkanélküliségi mutatója a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) definícióján alapszik. Ennek értelmében az számít munkanélkülinek a statisztikában, aki
Vagyis a reményvesztett álláskeresők, akik már egy ideje nem is keresnek aktívan munkát, nem szerepelnek a munkanélküli statisztikában. Ha az állami közmunka nem számítana munkavállalásnak, akkor a közmunkások is ebbe a csoportba tartoznának, ugyanis ezek a programok azokon a kistelepüléseken futnak nagy volumenben, ahol tényleg szinte semmi munkalehetőség nincs a közelben. A hátrányos helyzetű települések lakosságának nagy része tehát ki van szolgáltatva a közmunka-programoknak, többek között erről is szólnak a 444 és a New York Times nemrég megjelent riportjai is.
Egyébként éppen a közmunka miatt 2011 óta fogalmunk sincs, hogy hány munkanélküli, vagy hány gazdaságilag aktív személy él Magyarországon, ugyanis azóta nem létezik erre megfelelő mérőszám. A közmunkások ugyanis foglalkoztatottnak, azaz aktívnak számítanak, miközben döntő többségük egyáltalán nem keres más munkát, tehát nem aktív. Erről bővebben itt írtunk.
Közélet
Fontos