Hírlevél feliratkozás
Bucsky Péter
2018. február 22. 06:59 Közélet

Annyit költött működésre, mint befektetésre az MVM startup inkubátor cége

Magyarországon igazi startup láz van, egyre több a befektető és az inkubátor, gyakran állami forrásokkal. Az induló ígéretes cégekből azonban mintha egyre nagyobb hiány lenne. Az állami áramszolgáltató óriáscég, az MVM startup-inkubációs célból létrehozott leányvállalata, a Smart Future Lab Zrt. másfél év alatt például csak négy cégbe tudott befektetni.

A Smart Future Lab Zrt. működéséről nem tudni sokat, a honlapja jelen pillanatban nem is működik, de korábban sem volt túl informatív. Az MVM közleményei szerint induló startup cégeknek kínálnak befektetést és mentorálást, de a közpénzből gazdálkodó szervezet sokáig azt sem osztotta meg, hogy melyik cégekbe ruházott be. A 2016. február 3-án bejegyzett cég a cégadatok szerint közel két éves működése során összesen négy cégbe tudott befektetni.

Ezek az alábbi cégek:

  • Power-to-Gas Hungary Kft.: biometán erőművet fejleszt a cég, ami az MVM mellett a német Elektrochaea tulajdona, a német cég technológiáját hasznosítja. 45 millió forintot fektettek be a cégadatok szerint, ami 25 százalék üzletrésznek felel meg.
  • Poizo Kft.: mobil infra fűtőtestet fejlesztenek. Ilyenek már vannak, és persze mindig lehet újítani, de kevéssé látszik üzletileg megalapozottnak ez a projekt. Ebben 25 százalékos üzletrészt szereztek.
  • Smart Charging Kft.: appot fejlesztenek az elektromos autók optimális használhatóhoz, bár a honlapjuk szerint ez elérhető, de a link nem működik, és sem Google Play-ben, az Apple App Store-ban nincs nyoma. Bár nincs lehetetlen, de ez egy igen merész befektetésnek tűnik. 35 százalékos üzletrészt szerzett benne az állami inkubátor.
  • Drone Technologies Kft.: a villamos távvezetékeket drónokkal méri fel a cég, ennek gyakorlati hasznát is veheti a magyar hálózat nagy részét üzemeltető MVM csoport, aminek OVIT vállalata külföldön is sok helyen épít távvezetékeket. Ebbe a cégbe is maximum 50 millió forintot fektettek be, amiért 25 százalékos üzletrészt kaphattak.

Hogy pontosan mekkorák a befektetések, azt csak a 2017-es beszámolók leadása után tudjuk meg (vagy a szindikátusi szerződésből derülnének ki), de ezek a nagyságrendek. Egyelőre arról tájékoztattak minket, hogy maximum 50 millió forintot tudnak befektetni, feltehetően a maximum körüli összeget tették a cégekbe. Ezek alapján maximum 200 millió forrást kaphattak a startupok, ezek közül csak a Power-to-Gas jutott forráshoz 2016-ban, a többiek 2017-ben.

A 2016-os első évben a Smart Future Lab összesen 47 millió forintot költött személyi juttatásokra, és szolgáltatásokra, mint például irodabérlés és tanácsadás, további 48 milliót. A 2016-os 3 főről tavaly már 4 főre bővültek, idén januártól pedig már 5-en vannak. A vezérigazgató, Bertalan Zsolt fizetése viszont szédületes sebességgel nőtt:

  • 2016 áprilisáig havi bruttó 200 ezer forintot keresett, ez
  • 2017 júliusáig havi bruttó 400 ezerre nőtt,
  • azóta havi 2,1 millió forintos fizetést kap.

Munkáltatói járulékokkal együtt így már évi 32 millió forintba kerül csak a vezérigazgató fizetése. 2017-ben már csak a vezérigazgatói fizetésemelés miatt is várhatóan magasabbak lesznek a költségek, tehát működése során 200 millió forintnál is többe kerület a cég, amely négy cégbe 200 milliónál valamivel kevesebb tőkét helyezett ki.

Megkerestük a céget, hogy nem érzik-e túlzónak a fizetést, amikor például az MVM-nél több tucat vagy akár több száz munkavállaló vezetőjeként dolgozó, lényegesen nagyobb büdzsével és felelősséggel rendelkező vezetők kapnak jellemzően 1,5-2 milliós fizetéseket, az elnök-vezérigazgató havi 5, a helyettesei pedig 3,5 millió forintot. Válaszuk szerint a Smart Future Lab Zrt. mindenkori működése, működtetése a tulajdonosi által meghatározottaknak megfelelően történik. Sok felelőssége azonban nincsen a cég vezetőjének: minden egyes befektetésről az MVM-nek kell dönteni, az anyavállalat jóváhagyása nélkül egyetlen fillért sem helyezhetnek ki.

A Smart Future Labs egyetlen céggel, Euromarcus Kft.-vel kötött vállakozási szerződést, még 2016-ban. Egy négy hónapos üzleti tanácsadásról szóló munkáért 16 millió forintot fizettek ki. Részt vettek továbbá egy szingapúri eseményen, a 2016-os Asia Clean Energy Summit-on, ahol ugyan nem egyértelmű, hogy kiállítottak-e, de a cég beszámolója szerint elköltöttek 4,6 millió forintot egy együttműködési megállapodásra.

A 2016 végi állapotok szerint a cégnek 590 millió forint volt a tőketartaléka, így ha az 50 milliós befektetési összegekkel számolunk, akkor 12 befektetésre elegendő pénzük lehet. De ha ilyen ütemben költik el a pénzt, akkor sokkal kevesebb, mert a működés fel fogja emészteni a következő években.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet drone technologies mvm Poizo power-to-gas samrt charging SFL smart future lab smart future lab zrt Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.