A Hunguest Vagyonkezelő Zrt. pert nyert a magyar állam ellen Strasbourgban – derül ki a Smartlegal Schmidt & Partners ügyvédi iroda blogbejegyzéséből. Az ügy lényege, hogy a céget egy nagyértékű ügyben 2000-ben beperelték, és a bíróság kötelezte, hogy felperesi követelés biztosítékául utaljon át 275 millió forintot egy végrehajtói számlára.
A per csak 2010-ben ért véget, és hiába volt a felperes követelése csak 50 százalékban alapos, a Hunguest letétben lévő pénze nem fedezte a teljes követelést, mivel azután 10 évnyi kamatot, azaz 90 millió forintot is megítélt a bíróság. Csakhogy a Hunguest nem kapott a saját, letétben lévő pénze után kamatot az eltelt 10 évben.
A Hunguest a Magyar Alkotmánybíróság előtt sikertelenül támadta meg a jogszabályt, ezért az Emberi Jogok Európai Bírósága elé vitte az ügyet. A Bíróság a tulajdonjogba való aránytalan mértékű beavatkozásnak minősítette a magyar gyakorlatot, amely sérti az Emberi Jogi Egyezményt, de a kártérítés összegének kiszámításánál osztotta a magyar kormány álláspontját, ezért a 10 évre járó kamattal azonos, 1 millió eurós kártérítés helyett csak 465 ezer eurót ítélt meg a Hunguestnek.
Annak a másik Hunguest cégnek, a szállodák üzemeltetőjének, amely a Vagyonkezelőt is kivásárolta, egyébként nagyon jól megy, mióta tavaly Mészáros Lőrincék kezébe került: tavaly 14,6 milliárd forintos árbevételen 2,2 milliárd forintos adózott eredményt ért el a cég. Az Opimus egyébként 3,3 milliárd forintot fizetett az üzletrészért, amit aztán 5,8 millárd forint értékben konszolidált.
Frissítés: A cikkben eredetileg helytelenül szerepelt, hogy az idővel Mészáros Lőrinc irányítása alá kerülő Hunguest társaság vitte végig a pert.
Közélet
Fontos